Notowania

Konflikt Izraela z Hamasem. Europa wzywa do opamiętania

- Izrael ma prawo i obowiązek chronić swoich obywateli w odpowiedni sposób - powiedział rzecznik niemieckiej kanclerz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Niemiecka kanclerz jest bardzo zaniepokojona eskalacją przemocy na Bliskim Wschodzie i wzywa palestyński Hamas, by natychmiast zaprzestał ataków rakietowych na Izrael. Z kolei * *Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton wezwała w piątek Izrael, by jego reakcja podczas konfliktu w Gazie była _ proporcjonalna _ i jednocześnie oświadczyła, że ataki rakietowe przeprowadzane przez grupy palestyńskie są _ całkowicie nie do zaakceptowania _.

Rzecznik niemieckiego rządu, Georg Streiter, oświadczył, że to Hamas jest odpowiedzialny za eskalację przemocy. _ - Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla ataków rakietowych na Izrael, które przysparzają ludności cywilnej ogromnych cierpień _ - powiedział Streiter. - _ Izrael ma prawo i obowiązek chronić swoich obywateli w odpowiedni sposób _ - dodał.

Niemiecki rząd zaapelował też do Egiptu, aby kraj ten wpłynął na Hamas i skłonił palestyńską organizację do umiarkowania i rezygnacji z przemocy.

Catherine Ashton wyraziła _ głębokie zaniepokojenie _ eskalacją konfliktu w Strefie Gazy i ubolewanie z powodu strat cywilnych po obu stronach._ - Ataki rakietowe przeprowadzane przez Hamas i inne frakcje w Gazie, od których zaczął się obecny kryzys, są całkowicie nie do zaakceptowania (...) i powinny zostać powstrzymane _ - oświadczyła Ashton w komunikacie.

_ - Izrael ma prawo do ochrony swojej ludności przed tego rodzaju atakami. Nalegam jednak, by Izrael zapewnił, że jego odpowiedź będzie proporcjonalna _ - wskazała szefowa unijnej dyplomacji.

Kontynuują ostrzałTymczasem dziś w Tel Awiwie zawyły syreny alarmowe i słychać było wybuch - poinformował Reuters, powołując się na świadków. Zbrojne skrzydło kontrolującego Strefę Gazy radykalnego palestyńskiego ugrupowania Hamas ogłosiło o wystrzeleniu na Tel Awiw rakiety Kassam.

Rzecznik policji potwierdził, że słychać było wybuch. Jak jednocześnie zaznaczył, na razie brak doniesień, by rakieta uderzyła w miasto lub wyrządziła jakieś szkody.

Wczoraj ze Strefy Gazy wystrzelono na Tel Awiw dwie rakiety. Jedna z nich wpadła do morza, a druga uderzyła w przedmieścia, nie powodując ofiar w ludziach ani szkód materialnych.

Zabicie przez izraelskie siły lotnicze w ubiegłą środę jednego z dowódców wojskowych rządzącego Strefą Gazy radykalnego Hamasu, spowodowało eskalację napięcia i falę wzajemnych ataków. Palestyńczycy przeprowadzają ataki rakietowe na terytorium Izraela, w Tel Awiwie ogłoszono w czwartek alarm lotniczy. Izrael atakuje Strefę Gazy z morza i powietrza.

Bilans ofiar śmiertelnych obecnej fazy konfliktu to 19 Palestyńczyków, w tym dzieci, i 3 Izraelczyków.

Czytaj więcej w Money.pl
Polski generał zareagował na akcję Izraela Polska z niepokojem przygląda się wydarzeniom wokół Strefy Gazy. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego rozmawiał wczoraj na ten temat ze swoim izraelskim odpowiednikiem.
Izrael przygotowuje się do inwazji sił lądowych Oddziały izraelskiej armii przemieszczają się w kierunku Strefy Gazy. Siły zbrojne zmobilizowały 30 tysięcy rezerwistów.
Widmo wojny na Bliskim Wschodzie - _ Inwazja lądowa na Strefę Gazy jest zdecydowanie możliwą opcją _ - powiedział rzecznik izraelskich sił zbrojnych.
Tagi: atak izraela na strefę gazy, izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz