Notowania

konflikt w libii
29.07.2014 21:28

Konflikt w Libii. Dziesiątki zabitych na wschodzie kraju

Walki między siłami libijskimi a islamistycznymi bojownikami toczyły się z użyciem pocisków rakietowych i lotnictwa - pisze Reuters.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/SABRI ELMHEDWI)

Co najmniej 30 osób zginęło w Bengazi w zaciętych walkach między siłami libijskimi a islamistycznymi bojownikami. Walki toczyły się z użyciem pocisków rakietowych i lotnictwa - pisze Reuters.

Agencja Associated Press podała, że libijski samolot myśliwski rozbił się w Bengazi w rejonie starć islamistycznych milicji z siłami lojalnymi wobec generała w stanie spoczynku Chalifa Haftara, który od 16 maja prowadzi _ operację antyterrorystyczną _ na wschodzie kraju.

Jak poinformował rzecznik tzw. Armii Krajowej pod dowództwem generała, myśliwiec rozbił się z powodów technicznych; pilot miał się bezpiecznie katapultować. Tymczasem islamiści poinformowali, że to oni zestrzelili maszynę.

Bengazi, największe miasto na wschodzie Libii, pozostaje w praktyce pod kontrolą islamistów od czasu obalenia reżimu Muammara Kadafiego w 2011 roku. Islamiści nie uznają nowych władz centralnych.

W Bengazi dochodzi prawie codziennie do starć sił prorządowych z radykalnymi ugrupowaniami. Jedno z nich, Ansar Aszaria, uważane jest przez USA za organizację terrorystyczną.

Sytuację dodatkowo komplikuje generał Haftar. Wojskowy popierany jest przez liczne oddziały armii, w tym eskadry lotnicze; przez przeciwników generał oskarżany jest o dokonanie w istocie zamachu stanu.

Niestabilna sytuacja panuje również w stolicy Libii Trypolisie, gdzie rywalizujące milicje walczą o kontrolę nad lotniskiem. Tymczasowy rząd centralny jest słaby i dotychczas nie zdołał zorganizować w pełni profesjonalnej armii i policji.

Czytaj więcej w Money.pl
16 zabitych, 81 rannych. Będzie wojna domowa? - Większość ofiar śmiertelnych i rannych to wojskowi. Trzech cywilów poniosło śmierć kiedy ich dom został trafiony rakietą - poinformowały źródła szpitalne.
Nocny atak rakietowy w Libii. Są ofiary Libijska agencja prasowa Lana podała, że na lotnisko spadły dziesiątki pocisków rakietowych. Uszkodzone zostały budynki, m.in. wieża kontrolną.
F-16 i śmigłowce ewakuowały personel USA Personel, w tym żołnierze amerykańskiej piechoty morskiej strzegący placówki, został ewakuowany drogą lądową.
Tagi: konflikt w libii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz