Notowania

wiadomości
25.05.2013 10:52

Korupcyjna "afera kasztanowa" w Kijowie

Władze stolicy Ukrainy Kijowa poszukują osób, odpowiedzialnych za zakup drogich włoskich kasztanowców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(thisisbossi/CC/Flickr)

Władze stolicy Ukrainy Kijowa poszukują osób, odpowiedzialnych za zakup drogich włoskich kasztanowców, zamiast których na głównej ulicy miasta, Chreszczatyku, posadzono o wiele tańsze odmiany tych drzew.

Kijowski ratusz uważa, że sprawa ta może być związana z planami dyskredytacji szefa stołecznej administracji państwowej, reprezentanta rządzącej Partii Regionów Ołeksandra Popowa. Ukraińska opozycja twierdzi, że rządzi on miastem nielegalnie i domaga się przeprowadzenia wyborów mera stolicy.

Wiosną władze Kijowa zakupiły od włoskiej firmy 289 kasztanowców włoskiej odmiany _ Briotti _, płacąc za jedną sadzonkę aż 430 euro. Drzewka sadził osobiście Popow i podlegli mu urzędnicy. Odbywało się to w świetle kamer telewizyjnych.

Kiedy drzewka zaczęły kwitnąć, okazało się, że ich kwiaty nie są krwistoczerwone, jak _ Briotti _, lecz białe. Po ekspertyzie dokonanej przez specjalistów z kijowskiego ogrodu botanicznego wyszło na jaw, że na Chreszczatyku posadzono tylko dwie sadzonki _ Briotti _, a reszta to zwykłe kasztanowce.

Administracja miejska uważa, że drogie drzewka z Włoch zostały podmienione. _ - Pytanie tylko, gdzie do tej podmiany doszło? Czy to strona włoska dostarczyła nam taką partię sadzonek, czy zastąpiono ją (tańszą odmianą) już u nas, na Ukrainie. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura _ - oświadczył doradca Popowa Ołeksandr Mazurczak na konferencji prasowej.

Na Ukrainie często używane jest pojęcie _ widkat _, co w wolnym tłumaczeniu oznacza _ odrzut _. Polega ono na zawyżaniu przez urzędników cen nabywanych przez państwo od przedsiębiorców prywatnych towarów i usług. Zyski z tego procederu trafiają do urzędników, którzy w zamian za nie przydzielają firmom państwowe kontrakty.

W zeszłym roku w rankingu korupcji Transparency International Ukraina zajęła 144. miejsce na liście 176 państw, w których badano to zjawisko.

Czytaj więcej w Money.pl
Wpadka "prekursora parabanków". Oszukał... Polak na Ukrainie prowadził firmę parabankową i oszukał co najmniej 800 osób na łączną kwotę 4,5 mln zł.
Wznowią śledztwo ws. korupcji. Jest decyzja O takiej decyzji Andrzeja Seremeta poinformował dziś jego rzecznik Mateusz Martyniuk.
MSZ zbiera donosy o korupcji w konsulatach Nielegalne załatwianie wiz Schengen, skargi na działanie systemu e-konsulat - to najczęstsze doniesienia, które się pojawiają.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz