Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kościół w Polsce. Abp Wojciech Polak nowym prymasem

0
Podziel się:

To najmłodszy prymas w całej Europie. Zastąpił na tym stanowisku abpa Józefa Kowalczyka.

Kościół w Polsce. Abp Wojciech Polak nowym prymasem
(PAP/Darek Delmanowicz)
bFfHfIYB

49-letni sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski abp Wojciech Polak został mianowany przez papieża Franciszka nowym prymasem Polski. Decyzję tę ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Nowo mianowany arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski zastąpił abp. Józefa Kowalczyka, który po ukończeniu 75 lat i zgodnie z prawem kanonicznym przechodzi na emeryturę. Abp Polak jest najmłodszym prymasem w Europie.

Ingres abp. Polaka odbędzie się 7 czerwca w Gnieźnie, a 29 czerwca odbierze on w Rzymie z rąk papieża Franciszka paliusz metropolity - podało biuro prasowe KEP.

bFfHfIYD

Abp Polak jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, a także m.in. członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP oraz przewodniczącym Zespołu KEP ds. Kontaktów z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

Urodził się 19 grudnia 1964 r. w Inowrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1989 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk kard. Józefa Glempa. 8 kwietnia 2003 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Sakrę biskupią przyjął 4 maja 2003 roku w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie z rąk ówczesnego metropolity gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego. Jako swoje zawołanie biskupie wybrał słowa _ Dominum confiteri Iesum _ (_ Jezus jest Panem _). Od października 2011 roku pełni funkcję sekretarza generalnego KEP.

Jako sekretarz generalny KEP wiele wysiłku poświęcał budowaniu dobrych zewnętrznych relacji Kościoła ze światem polityki oraz mediów. Uczestniczył w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu oraz w pracy Zespołu Roboczego Kościelnej Komisji Konkordatowej ds. Realizacji 22 art. Konkordatu, którego celem są negocjacje z rządem na temat zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym.

Abp Polak był mocno zaangażowany w przygotowanie i opracowanie wytycznych KEP dotyczące postępowania kościelnego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny pedofilii. 27 września 2013 r. podczas głośnej konferencji prasowej abp Polak podkreślił, że _ każda ofiara pedofilii domaga się ze strony Kościoła nie tylko przeproszenia, ale podjęcia głębokiej refleksji w relacji do tej ofiary _. Wyznał także, że _ przypadki pedofilii wśród duchownych są dla Kościoła sytuacją niezwykle bolesną i trudną _.

bFfHfIYJ

Decyzję o nominacji na prymasa i abp gnieźnieńskiego podjął papież. Wcześniej nad kandydaturami zastanawiali się wspólnie biskupi. Ich pomysły zebrał i opiniował, a potem wysyłał do Watykaniu legat papieski w Polsce. Zaproponował trzech kandydatów.

Zgodnie z obecnymi przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, kandydat do biskupstwa powinien odznaczać się niezachwianą wiarą, dobrymi obyczajami, pobożnością, gorliwością duszpasterską, mądrością, roztropnością, cnotami ludzkimi i innymi przymiotami, które czyniłyby go odpowiednim do sprawowania danego urzędu; cieszyć się dobrą opinią; mieć przynajmniej trzydzieści pięć lat życia; przynajmniej od pięciu lat być kapłanem; posiadać doktorat lub przynajmniej licencjat z Pisma Świętego, teologii lub prawa kanonicznego, uzyskany w instytucie studiów wyższych, uznanym przez Stolicę Apostolską, bądź być przynajmniej prawdziwie biegłym w tych dyscyplinach.

Czytaj więcej w Money.pl

bFfHfIZe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)