Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koszt wojny z terrorem: 12 mld dolarów miesięcznie

0
Podziel się

To trzy razy tyle co na jej początku - uważa laureat ekonomicznej nagrody Nobla.

Koszt wojny z terrorem: 12 mld dolarów miesięcznie
(EPA/PAP)
bCYvXjUB

Tegoroczne koszty prowadzonej przez Stany Zjednoczone wojny z terrorem wyniosą 12 mld dolarów miesięcznie, czyli trzy razy tyle co na początku jej trwania - uważa *Joseph Stiglitz, **laureat ekonomicznej nagrody Nobla. *

Informacja taka znalazła się w książce _ Wojna za trzy biliony dolarów _, jaką Stiglitz opublikował wraz z Lindą Bilmes na początku marca. Zdaniem autorów studium, nawet w razie przyjęcia najkorzystniejszego wariantu i realistyczno-umiarkowanych scenariuszy, działania w Iraku i Afganistanie, wraz z długoterminową amerykańską okupacją wojskową tych państw, będzie kosztować budżet USA do roku 2017 od 1,7 do 2,7 bilionów dolarów. Trzy czwarte tej sumy przypadnie na Irak.

Samo oprocentowanie pożyczek, zaciągniętych na finansowanie wojny z terrorem, obciąży skarb państwa kwotą 816 mld dolarów.

bCYvXjUD

We wspólnej książce wykładająca na Harvardzie Bilmes i profesor nowojorskiego Uniwersytetu Columbia Stiglitz prognozują, iż do 30 września 2008 roku - czyli do końca obecnego roku budżetowego - koszty obu wojen wyniosą 845 mld dolarów w cenach z 2007 roku. Prognoza ta zakłada, że Kongres USA zatwierdzi wszystkie żądane przez prezydenta George'a Busha wydatki.

Szacunki Stiglitza i Bilmes dały kwotę wyraźnie wyższą niż ocena Kongresowego Biura Budżetowego (CBO), według którego do roku 2017 łączne koszty wojny z terrorem sięgną od 1,2 do 1,7 biliona dolarów.

Według Kongresowej Służby Badań koszty trwającego 12 lat zaangażowania militarnego USA w Wietnamie wyniosły 670 mld dolarów w cenach z 2007 roku.

bCYvXjUJ

Zdaniem autorów Wojny za trzy biliony dolarów , całość jej ekonomicznych i społecznych skutków może obciążyć Stany Zjednoczone kwotą blisko pięciu bilionów dolarów.

bCYvXjVe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)