Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraje G8 obiecują 20 mld dolarów dla najbiedniejszych

0
Podziel się:

W deklaracji końcowej szczytu potępiono także Iran.

Kraje G8 obiecują 20 mld dolarów dla najbiedniejszych
(PAP/EPA)

W deklaracji końcowej szczytu w L'Aquili we Włoszech państwa G8 obiecały 20 mld dolarów pomocy dla najbiedniejszych krajów w ciągu najbliższych 3 lat. *Potępiły także falę przemocy w Iranie, do jakiej doszło po wyborach, a także zaprzeczające Holocaustowi wypowiedzi prezydenta Mahmuda Ahmadineżada.*

Przywódcy Wielkiej Ósemki wyrazili zaniepokojenie ingerowaniem w wolność mediów w Iranie oraz więzieniem dziennikarzy i obywateli innych państw.

W deklaracji wyrażono wolę znalezienia dyplomatycznego rozwiązania kryzysu wokół irańskiego programu nuklearnego, przypominając jednocześnie Teheranowi o jego międzynarodowych zobowiązaniach.

Ponadto w dokumencie końcowym liderzy G8 położyli nacisk na _ centralną rolę postanowień traktatu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej i zaangażowanie na rzecz stworzenia warunków dla świata bez broni nuklearnej _.

W tym celu Stany Zjednoczone zwołają wiosną 2010 roku konferencję na temat bezpieczeństwa materiałów nuklearnych na świecie i rewizji traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej - głosi deklaracja.

Jest w niej też potępienie dla prób jądrowych, przeprowadzanych przez Koreę Północną.

W dokumencie, w którym zaprezentowano stanowisko w najważniejszych kwestiach międzynarodowych, mowa jest także _ pełnym poparciu _ światowych przywódców dla Autonomii Palestyńskiej .

Podkreślili, że zawarcie bliskowschodniego porozumienia pokojowego i realizacja _ ambitnego i globalnego planu _ pomoże rozwinąć infrastrukturę i będzie impulsem do aktywności gospodarczej _ przyszłego państwa palestyńskiego _.

ZOBACZ RELACJĘ ZE SZCZYTU G8 W L'AGUILI:

G8, zapewniając o pełnym poparciu dla koncepcji dwóch państw jako sposobu rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, zaapelowało o bezzwłoczne wznowienie bezpośrednich negocjacji, a także wywiązanie się z zobowiązań, przyjętych w tzw. mapie drogowej dla Bliskiego Wschodu.

Jednym z tematów dyskusji - ogłoszono - był wpływ obecnego kryzysu gospodarczego na państwa najbiedniejsze.

Liderzy _ postanowili działać w sposób stanowczy wywiązując się z zobowiązań walki z ubóstwem i głodem _- czytamy w deklaracji. Zawarto w niej obietnicę wyasygnowania w ciągu 3 najbliższych lat 20 miliardów dolarów na walkę z głodem. Początkowo mówiło się o 15 miliardach.

Przywódcy najbogatszych państw zadeklarowali także wolę działania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz walki ze zmianami klimatycznymi.

W jednym z paragrafów dokumentu końcowego, dotyczącym obecnej sytuacji gospodarczej, odnotowuje się _ oznaki stabilizacji _ i _ większego zaufania _ i powtarza zarazem potrzebę realizacji planu _ uzdrowienia _ światowych finansów i gospodarki, przyjętego wcześniej na szczytach G20 w Waszyngtonie i Londynie.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)