Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irlandia
16.02.2009 07:53

Kryzys przekonuje Irlandczyków do Traktatu

Dziś 51 proc. Irlandczyków byłoby skłonnych poprzeć Traktat Lizboński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

*Irlandczycy, dotkliwie trapieni przez kryzys gospodarczy, skłonni byliby dziś większością 51 proc. poprzeć unijny Traktat Lizboński, odrzucony w referendum w czerwcu ub. roku przez 53,4 proc. wyborców - wynika z sondażu, który zostanie opublikowany w poniedziałek. *

Wskaźnik poparcia dla Traktatu wzrósł o osiem punktów procentowych od poprzedniego takiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez ośrodek TNS mrbi i opublikowanego w listopadzie w dzienniku _ The Irish Times _.

W obecnym sondażu ok. 33 proc. pytanych (o 6 punktów mniej) ujawniło chęć głosowania przeciwko Traktatowi, jeśli rząd przeprowadzi nowe referendum; 16 proc. (o 2 punkty mniej) pozostaje niezdecydowanych.

W referendum 12 czerwca 2008 roku Irlandczycy odrzucili Traktat (53,4 proc. wobec 46,6 proc.), co wywołało kryzys w Unii Europejskiej i zablokowało planowane reformy mające poprawić funkcjonowanie wspólnoty 27 państw.

Rząd w Dublinie zgodził się rozpisać drugi plebiscyt- daty jeszcze nie ustalono - gdy uzyska od Unii gwarancje prawne, m.in. dotyczące zachowania irlandzkiego komisarza w Brukseli.

Światowy kryzys finansowy i gospodarczy, odczuwalny w Irlandii od początku 2008 roku, wzmocnił poparcie Irlandczyków dla UE. 80 proc. uczestników sondażu uważa, że w świetle kryzysu lepiej jest, iż kraj znajduje się w Unii niż poza nią. 13 proc. jest przeciwnego zdania, a 7 proc. nie ma opinii w tej sprawie.

Tagi: irlandia, traktat, traktat lizboński, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz