Notowania

słowenia
06.02.2013 07:14

Kryzys w Słowenii. Kolejna partia opuszcza koalicję

Demokratyczna Partia Emerytów Słowenii (DeSUS) ogłosiła, że jeszcze w lutym wystąpi z koalicji rządzącej w związku ze skandalem korupcyjnym, w który zamieszany jest premier Janez Jansza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Demokratyczna Partia Emerytów Słowenii (DeSUS) ogłosiła, że jeszcze w lutym wystąpi z koalicji rządzącej w związku ze skandalem korupcyjnym, w który zamieszany jest premier Janez Jansza. To już drugie ugrupowanie, które wycofało poparcie dla rządu.

- _ DeSUS wystąpi z koalicji 22 lutego, a wraz z nią jej ministrowie odpowiedzialni za resorty spraw zagranicznych i zdrowia _ - poinformował szef ugrupowania Karl Erjavec (na zdj.).

23 stycznia decyzję o odejściu ogłosił inny koalicjant, Lista Obywatelska (DL), pozbawiając rząd dwóch ministrów (finansów i sprawiedliwości) oraz większości parlamentarnej. Także Słoweńska Partia Ludowa (SLS) sygnalizowała, że może opuścić koalicję.

W obecnej sytuacji partie opozycji mogą nominować własnego premiera, ale na razie nie uzgodniono wspólnego kandydata. Erjavec powiedział po spotkaniu zarządu swej partii, że rozmowy w tej sprawie już trwają. Analitycy przewidują, że jeśli opozycja nie wysunie własnego kandydata na szefa rządu, kraj czekają przedterminowe wybory. Byłyby to już drugie wybory w ciągu nieco ponad roku.

8 stycznia komisja antykorupcyjna poinformowała, że w deklaracjach majątkowych Janszy oraz mera Lublany Zorana Jankovicia stwierdzono nieprawidłowości. Majątek premiera miał wzrosnąć w niejasny sposób o co najmniej 210 tys. euro, a mera stolicy - o 2,4 mln euro. Obaj politycy twierdzą, że są niewinni.

Słabnąca pozycja rządu może skomplikować starania pogrążonego w kłopotach finansowych kraju o to, by uniknąć konieczności zwrócenia się o pomoc międzynarodową. Słoweńska gospodarka poważnie ucierpiała w wyniku światowego kryzysu finansowego i gospodarczego. Z powodu niskich podatków i wysokich wydatków z budżetu zadłużenie kraju wzrosło z 21,9 proc. PKB w 2008 r. do 47,6 proc. PKB w 2011 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd stracił wiekszość w parlamencie Ze słoweńskiej koalicji rządzącej wystąpiła w środę Lista Obywatelska (DL), pozbawiając rząd Janeza Janszy - szefa Słoweńskiej Partii Demokratycznej (SDS).
Premier fałszował deklaracje podatkowe? Słoweńska komisja antykorupcyjna poinformowała, że stwierdzono nieprawidłowości w deklaracjach majątkowych konserwatywnego premiera Janeza Janszy.
Kryzys rządowy u sąsiada Polski? Będzie umowa Kryzys w trójpartyjnej koalicji premiera Czech Petra Neczasa został zażegnany.
Tagi: słowenia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz