Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ławrow: Rozmowy z NATO prowadzą donikąd

0
Podziel się:

Relacje Rosji z NATO układają się dobrze, z wyjątkiem kwestii tarczy, w której, niestety, zmierzamy donikąd - powiedział Ławrow.

Ławrow: Rozmowy z NATO prowadzą donikąd
(ec.europa.eu)

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział wczoraj w Moskwie, że rozmowy Rosja-NATO ws. tarczy antyrakietowej utknęły w martwym punkcie.

Relacje Rosji z NATO układają się dobrze, z wyjątkiem kwestii tarczy, _ w której, niestety, zmierzamy donikąd _ - powiedział Ławrow. Obcesowa wypowiedź szefa rosyjskiej dyplomacji ma zapewne podkreślić, że Moskwy nie przekonują argumenty NATO, zgodnie z którymi budowa tarczy antyrakietowej nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji - komentuje agencja Reutera. Stanowisko Kremla jest coraz bardziej niewzruszone, a rozmowy NATO-Rosja nie dają rezultatów.

Przedwczoraj w Moskwie rozpoczęło się czterodniowe seminarium, którego celem było przedstawienie Rosjanom _ misji i planów _ Paktu Północnoatlantyckiego i zbliżenie stanowisk obu stron. Jednak według Ruetera nadzieje na współpracę Moskwy i Paktu Północnoatlantyckiego w sprawach tarczy antyrakietowej są mgliste.

Analitycy polityczni uważają, że jakikolwiek kompromis w sprawie tarczy antyrakietowej jest w najbliższym czasie mało prawdopodobny, ponieważ nie sprzyja temu sytuacja polityczna przed wyborami prezydenckimi w Rosji. Twarde stanowisko Kremla w rozmowach z USA to strategia, która - jak pisze Reuters - utrzyma się co najmniej do wyborów prezydenckich, w których premier Władimir Putin ma zamiar odzyskać fotel prezydenta.

Nie tylko strona rosyjska prezentuje coraz sztywniejsze stanowisko. Również amerykańscy Republikanie znacznie ostrzej odnoszą się do Rosji - komentuje agencja. Kongresmen John Boehner wygłosił we wtorek przemówienie, w którym skrytykował i Moskwę i politykę Waszyngtonu wobec Rosji.

Boehner powiedział też, że reakcja Moskwy na próby poprawienia relacji amerykańsko-rosyjskich, które podjął prezydent USA Barack Obama, to _ ni mniej nie więcej tylko dążenie do odtworzenia władzy i (strefy) wpływów w stylu sowieckim _.

Rosja i NATO zdecydowały się rok temu podjąć rozmowy w sprawie tarczy antyrakietowej, w ramach których przedstawić miały swe stanowiska i rozładować napięcie w relacjach amerykańsko-rosyjskich związane z projektem tarczy rakietowej przygotowanym przez administrację byłego prezydenta USA George'a W. Busha - przypomina dziennik _ USA Today _.

Czytaj więcej o sprawie tarczy antyrakietowej
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t85423.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;chce;rozmawiac;z;europa;na;temat;tarczy;antyrakietowej,158,0,888478.html) Rosja nieufna. "Musimy bronić swoich ludzi" Rogozin: Dążymy do tego, by sprawa obrony przeciwrakietowej stała się przedmiotem otwartej dyskusji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t85350.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/klich;nato;powinno;miec;wlasna;tarcze,47,0,833839.html) Klich: NATO powinno mieć własną tarczę _ - Tarcza antyrakietowa NATO i tarcza, którą tworzą Rosjanie powinny być dwoma odrębnymi systemami _ - uważa minister obrony narodowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t141326.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wspolny;system;obrony;z;rosja;niemozliwy,178,0,846258.html) Wspólny system obrony z Rosją niemożliwy Należy rozmawiać o współdziałaniu dwóch systemów: NATO i Rosji - mówi Rasmussen.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)