Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Legalizacja marihuany. Zaskakujący sondaż wśród Urugwajczyków

0
Podziel się

Ustawa większym poparciem cieszy się w wyższych klasach społecznych, gdzie pochwala ją 40 procent uczestników badania. W niższej klasie średniej popiera ją 19 procent badanych.

Legalizacja marihuany. Zaskakujący sondaż wśród Urugwajczyków
(iStockphoto)
bErjXCdh

Dwie trzecie Urugwajczyków sprzeciwia się przegłosowanej na początku grudnia ustawie legalizującej uprawę, sprzedaż i zażywanie marihuany - wynika z sondażu, który dzisiaj opublikowano. W tym tygodniu ustawę promulgował prezydent Jose Mujica.

Sondaż przeprowadził instytut Equipo Moris w dniach 2-10 grudnia, czyli przed ostatecznym głosowaniem w izbie wyższej parlamentu. Ustawie sprzeciwiało się wówczas 66 proc. badanych, popierało ją 24 proc. uczestników sondażu, a 10 proc. nie miało zdania na ten temat.

Według instytutu nie chodzi jedynie o _ cykliczną _ opinię w sprawie legalizacji marihuany. Urugwajczycy w 2013 roku byli przede wszystkim negatywnie nastawieni do tego projektu - podkreślają autorzy badania.

bErjXCdj

W kwietniu, gdy w parlamencie odbywały się debaty na temat ustawy, sprzeciwiało jej się 70 proc. badanych. W październiku, tuż przed głosowaniem w parlamencie, legalizacji marihuany nie popierało 59 proc. uczestników sondażu, a w grudniu - dzień przed ostatecznym zatwierdzeniem projektu - 66 proc.

Ustawa, którą Senat uchwalił 10 grudnia wieczorem, przewiduje trzy sposoby dostępu do marihuany. Są to: uprawa niewielkiej ilości w domach, tworzenie klubów palaczy i kupno w licencjonowanych aptekach (maksymalnie 40 gramów miesięcznie). Nabywca musi być pełnoletni, mieszkać w Urugwaju i być zarejestrowany w państwowej bazie danych.

Zdaniem analityków ustawa idzie o wiele dalej niż kroki podjęte w kierunku liberalizacji marihuany w Holandii lub Hiszpanii.

Z sondażu Equipo Moris wynika, że legalizację popierają głównie młodzi ludzie. W grupie wiekowej od 18 do 29 lat opowiada się za nią 43 proc. badanych.

bErjXCdp

Ponadto ustawa większym poparciem cieszy się w wyższych klasach społecznych, gdzie pochwala ją 40 proc. uczestników badania. Tymczasem w niższej klasie średniej popiera ją 19 proc. badanych.

Sondaż przeprowadzono wśród 700 pełnoletnich osób. Margines błędu wynosi 3,7 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/227/m245475.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/legalizacja;marihuany;jest;sprzeczna;z;konwencja;onz,66,0,1440578.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Legalizują uprawę i sprzedaż marihuany
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/3/m292099.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/urugwaj;zalegalizowal;marihuane,18,0,1439762.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) To pierwszy kraj, który legalizuje marihuanę
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/141/m197005.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ruch;palikota;chce;by;panstwo;kontrolowalo;uprawe;i;sprzedaz;marihuany,77,0,1236813.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) RP coraz głośniej o legalizacji uprawy konopi
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/81/m73809.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/przemyt;narkotykow;wiozl;do;polski;prawie;14;kg;marihuany,226,0,1428706.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wiózł do Polski prawie 14 kg marihuany
bErjXCdK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)