Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Liga Arabska ma plan zakończenia konfliktu w Syrii

0
Podziel się:

Plan przewiduje m. in. rozpoczęcie rozmów w Kairze między władzami syryjskimi i opozycją.

Liga Arabska ma plan zakończenia konfliktu w Syrii
(PAP/EPA)

Liga Arabska przedstawiła władzom syryjskim plan zakończenia trwających od siedmiu miesięcy aktów przemocy i brutalnych rozpraw z opozycją a prezydent Syrii Baszar el-Asad zapowiedział, że będzie współpracował z opozycją domagająca się demokratycznych reform.

_ - Będziemy współpracować ze wszystkimi siłami politycznymi, zarówno z tymi, które istniały przed kryzysem jak i tymi, które powstały w okresie jego trwania _ - powiedział Asad w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji.

Plan, który przewiduje m. in. rozpoczęcie rozmów w Kairze między władzami syryjskimi i opozycją, komitet Ligi Arabskiej wręczył w Katarze ministrowi spraw zagranicznych Syrii Walidowi el-Muallimowi i doradcy prezydenta Asada ds. politycznuch Butainowi Szabanowi. Komitet oczekuje odpowiedzi władz w Damaszku do dziś.

Arabscy ministrowie poinformowali władze w Damaszku o swoim _ głębokim niezadowoleniu z powodu zabijania syryjskich cywilów _. Wyrazili także nadzieję, że syryjskie władze _ podejmą kroki, aby chronić ludność cywilną _ - głosi oświadczenie organizacji.

Według szacunków ONZ, od początku antyreżimowych protestów w marcu tego roku zginęło w Syrii ponad trzy tysiące ludzi. Opozycja twierdzi, że tylko w ciągu ostatnich 3 dni zginęło 61 cywilow i 30 żołnierzy.

Przedstawiciele syryjskiej opozycji zaapelowali o wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Syrią analogicznej do wprowadzonej w marcu tego roku nad Libią, w obawie przed prowadzeniem przez reżim ataków z powietrza. Zdaniem opozycji, oferty Asada podjęcia dialogu nie są poważne a w ostatnich tygodniach władze nasiliły masowe aresztowania, tortury i zabójstwa przywódców protetstów.

W wywiadzie dla brytyjskiego _ Sunday Telegraph _, Asad ostrzegł, że kraje zachodnie ryzykują wywołanie _ trzęsienia ziemi _, jeśli spróbują interweniować w Syrii.

Czytaj więcej o wydarzeniach w Syrii
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t87694.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/liga;arabska;odwraca;sie;od;syrii,9,0,904457.html) Syria to nie Libia, nie może liczyć na pomoc W trwających ponad pięć miesięcy protestach przeciw dyktatorowi Syrii zginęło ponad 2,2 tys. ludzi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t160825.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/trwaja;zamieszki;w;syrii;sa;ranni;i;zabici,118,0,936310.html) Wciąż protestują. Wielu rannych i zabitych Syryjskie siły bezpieczeństwa zabiły dziś 10 osób podczas kilku demonstracji przeciwko rządom prezydenta Baszara el-Asada.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t156269.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tragiczny;bilans;starc;w;syrii;zginelo;juz;2600;osob,144,0,907408.html) 2600 ofiar. Zbrodnia przeciw ludzkości? Tyle osób zginęło w Syrii od połowy marca, gdy w kraju wybuchły antyrządowe protesty.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)