Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa i Łotwa nie chcą referendum w sprawie euro

0
Podziel się

Łotwa i Litwa odrzuciły w czwartek pomysł referendum w sprawie swego
wejścia do strefy euro, w czasie gdy sąsiednia Polska wspomina o takiej możliwości, gdyż według
nich mogłoby to zaprzepaścić, jak to określają, "cel strategiczny" - pisze AFP.

Litwa i Łotwa nie chcą referendum w sprawie euro
(Mr. T in DC/CC/Flickr)
bCYwdzvp

Łotwa i Litwa odrzuciły dziś pomysł referendum w sprawie swego wejścia do strefy euro, w czasie gdy sąsiednia Polska wspomina o takiej możliwości, gdyż według nich mogłoby to zaprzepaścić, jak to określają, _ cel strategiczny _ - pisze AFP.

Idąc w ślady Estonii, która stała się pierwszym z trzech poradzieckich krajów bałtyckich, który przystąpił do euro w styczniu r. 2011, Łotwa ma zamiar zrobić to w styczniu, a Litwa na nadzieję tak uczynić w roku 2015, mimo sceptycyzmu opinii publicznej w obu państwach, o czym świadczą najnowsze sondaże.

_ - Sądzę, że decyzji w tej kwestii nie powinno podejmować społeczeństwo, lecz rzeczywiści decydenci _ - powiedział minister finansów Łotwy Andris Vilks w Wilnie na spotkaniu z odpowiednikami z Litwy i Estonii.

Referendum wg niego stworzyłoby _ trudną sytuację _ i _ szereg prowokacji _.

bCYwdzvr

Obywatele krajów bałtyckich zaakceptowali przejście do wspólnej waluty, aprobując przed dziesięcioma laty członkostwo w Unii Europejskiej - przypomniał z kolei minister finansów Litwy Rimantas Szadżius.

_ - Po przyjęciu euro będziemy bardziej zauważalni dla inwestorów _ - powiedział.

Przystąpienie do strefy euro dla dwóch państw, które uniezależniły się od ZSRR w roku 1991, jest _ celem strategicznym _ - jak podkreślają cytowani przez AFP obaj ministrowie.

Agencja pisze, że wypowiedzieli się po deklaracji polskiego ministra finansów Jacka Rostowskiego, który odniósł się do pomysłu referendum, jakiego domaga się opozycja.

bCYwdzvx

_ - Nie wyobrażam sobie, żeby jakikolwiek rząd nie tylko chciał, ale też mógł wprowadzić Polskę do strefy euro bez akceptacji tego ruchu przez Polaków _ - cytuje AFP środową wypowiedź Rostowskiego w TVN24.

Pisze, że 62 proc. Polaków jest przeciwnych przyjęciu euro, za - opowiada się tylko 32 proc.

bCYwdzvS
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)