Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwini chcą poprawy stosunków z Rosją, a nie z Polską

0
Podziel się

37 proc. mieszkańców Litwy uważa, że głównym zadaniem polityki zagranicznej kraju powinno być polepszenie stosunków z Rosją.

Litwini chcą poprawy stosunków z Rosją, a nie z Polską
(Mr. T in DC/CC/Flickr)
bDAqhWyJ

37 proc. mieszkańców Litwy uważa, że głównym zadaniem polityki zagranicznej kraju powinno być polepszenie stosunków z Rosją - wykazał sondaż instytutu Prime Consulting, który zamieścił tygodnik _ Veidas _.

Tylko 1,8 proc. uczestników sondażu sądzi, że priorytetem litewskiej polityki zagranicznej ma być poprawa stosunków z Polską.

17,8 proc. respondentów uważa, że Litwa swą politykę zagraniczną powinna przede wszystkim zorientować na ściślejszą współpracę z państwami skandynawskimi, 16,6 proc. opowiada się za ściślejszą współpracą z państwami bałtyckimi. 12,8 proc. badanych opowiada się za polityką zbliżenia z USA, a 9,6 proc. - z Niemcami i Francją.

bDAqhWyL

O,6 proc. wyraża opinię, że Litwa przede wszystkim powinna poprawić stosunki z Białorusią, a 0,4 proc. - z innymi państwami WNP. _ Veidas _ zamieszczając sondaż, przypomina, że _ obecne stosunki Litwy z państwami sąsiednimi nie są doskonałe, a z niektórymi sąsiadami - w stanie opłakanym _. W ocenie tygodnika _ najgorzej układają się stosunki Litwy z Polską i Rosją _.

Sondaż przeprowadził Instytut Prime Consulting w dniach 15-18 stycznia. Wzięło w nim udział 500 mieszkańców dużych miast Litwy.

Czytaj więcej o stosunkach Polski i Litwy
"Karta Polaka to nieporozumienie" Minister spraw zagranicznych Litwy Audronius Ażubalis oświadczył, że - jego zdaniem - Karta Polaka jest nieporozumieniem.
Buzek: Straciliśmy do siebie zaufanie Przewodniczący PE spotkał się z grupą polskich dziennikarzy z Wilna.
RPO: Polacy powinni mieć prawa jak Niemcy Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz podkreśla, że prawo do edukacji w języku ojczystym, w tym po polsku, powinno być respektowane w całej Europie.
bDAqhWzm
Źródło:
KOMENTARZE
(0)