Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwini o Polakach wiedzą mniej niż o życiu na Marsie

0
Podziel się:

Zdaniem publicysty Rimvydasa Valatki jednym ze sposobów na lepsze wzajemne poznanie się byłoby wprowadzenie nauczanie w szkołach litewskich języka polskiego.

Litwini o Polakach wiedzą mniej niż o życiu na Marsie
(Bokstaz/Dreamstime)

Na Litwie mieszka ponad 200 tys. Polaków (6,6 proc. mieszkańców), ale _ Litwini o Polakach wiedzą mniej niż o życiu na Marsie _ - napisał dziś portal polskiej rozgłośni w Wilnie Radia Znad Wilii (zw.lt), cytując litewskiego publicystę Rimvydasa Valatkę.

_ Litwini nie znają i nie chcą poznać swoich współobywateli Polaków, a władza ich do tego nie zachęca _ - uważa Valatka. Wskazuje, że _ Litwini obraz Polaków budują na podstawie wypowiedzi takich antypolskich działaczy, jak Gintaras Songaila, czy Romualdas Ozolas oraz na oświadczeniach Waldemara Tomaszewskiego _ - przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.

Zdaniem publicysty jednym ze sposobów na lepsze wzajemne poznanie się byłoby wprowadzenie nauczanie w szkołach litewskich języka polskiego. Valatka zastanawia się, dlaczego praktycznie we wszystkich szkołach na Litwie jest wykładany język rosyjski i w żadnej, poza szkołami polskimi, nie jest wykładany polski. _ Jest to rzecz absolutnie niewybaczalna. Znajomość języka polskiego od razu zlikwidowałaby większość barier wynikających głównie z niewiedzy _ - uważa litewski publicysta.

Według danych spisu ludności z roku 2011 na Litwie mieszka ponad 200 tys. Polaków, co stanowi 6,6 proc. mieszkańców kraju. Główne skupiska Polaków są w Wilnie i na Wileńszczyźnie, gdzie w poszczególnych miejscowościach Polacy stanowią od 26 do 78 proc. mieszkańców.

Wzrasta poziom wykształcenia Polaków. Na 1000 Polaków na Litwie wyższe wykształcenie ma 138 osób. Przed dziesięciu laty liczba ta wynosiła 63. Średnio w kraju na 1000 mieszkańców wyższe wykształcenie ma 212 osób.

Polacy natomiast są bardziej religijni niż Litwini. 88,6 proc. Polaków na Litwie deklaruje się jako katolicy. Wśród Litwinów ten procent jest nieco niższy - 82,9 proc..

Portal zw.lt, który został uruchomiony dziś, w Dniu Polonii i Polaków za Granicą, jest trzecim portalem na Litwie w języku polskim. Jak poinformował PAP dyrektor rozgłośni Radio Znad Wilii Mirosław Juchniewicz, wkrótce zostanie uruchomiona litewska wersja portalu zw.lt. _ Naszym zadaniem jest m.in. dotarcie do społeczeństwa litewskiego z informacją o Polakach mieszkających na Litwie, o Polsce i rodakach rozsianych na świecie _ - powiedział Juchniewicz.

Przed kilkoma tygodniami na Litwie uruchomiony został portal l24.lt, który ukazuje się w czterech językach: polskim, litewskim, rosyjskim i angielskim. Przed rokiem największy litewski portal delfi.lt uruchomił polską wersję: delfi.pl.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak rozwiązać problemy Polaków na Litwie? Mniejszość polska ma problemy ze szkolnictwem polskim oraz z przedłużającym się zwrotem ziemi w Wilnie i w miejscowościach podwileńskich, której prawowitymi właścicielami w większości byli właśnie Polacy.
Mówił o kompromisie, a dziś jest przeciw - Moim zdaniem, nie trzeba niczego zmieniać - mówił premier Litwy.
Wielki rurociąg połączy Polskę z... Zarówno po litewskiej, jak i polskiej stronie jest determinacja, by połączenie elektroenergetyczne z Ełku do Alytus ruszyło do końca 2015 r.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)