Notowania

lista
06.10.2010 15:30

Litwini ruszyli do Polski na zakupy

Turystykę zakupową spotęgował wzrost cen żywności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Premshree Pillai/CC/Flickr)

Litwini ponownie ruszyli do Polski na zakupy - informują litewskie media. Turystykę zakupową wśród mieszkańców sąsiedniego kraju pobudził wzrost cen podstawowych artykułów żywnościowych, które w niektórych przypadkach podniosły się nawet o kilkadziesiąt procent.

Według portalu informacyjnego Delfi, _ wyjazd na zakupy do Polski nie jest tak korzystny jak przed rokiem, bo cena benzyny w Polsce jest teraz wyższa niż na Litwie, ale to się ciągle opłaca _. Portal przytacza ceny niektórych produktów w Polsce; z porównania wynika, że są one niższe niż ceny na Litwie o 20-30, a nawet 50 proc.

We wrześniu ceny artykułów spożywczych pierwszej potrzeby wzrosły na Litwie o kilka do kilkudziesięciu procent.

Politycy o wzrost cen oskarżają handlowców, którzy - ich zdaniem - podwyższają marżę i w ten sposób się wzbogacają. Handlowcy odrzucają oskarżenia i twierdzą, że wzrost cen to proces naturalny.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite zagroziła, że _ jeżeli centra handlowe w dalszym ciągu będą zwiększały zyski przez podnoszenie cen na podstawowe artykuły spożywcze, rozważy możliwość ustawowej regulacji marży _.

Przewodnicząca Sejmu Irena Degutiene w środę sceptycznie oceniła taką możliwość. _ - Trudno mi sobie wyobrazić, byśmy ustawowo mogli regulować marże. Panują przecież warunki wolnego rynku _ - powiedziała w wywiadzie dla rozgłośni _ Żiniu Radijas _.

Przyczyny wzrostu cen bada obecnie Rada ds. Konkurencji. Jeszcze w tym tygodniu ma ona przedstawić swe wnioski.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t46577.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/orlen;szuka;nabywcy;na;mozejki;w;rosji,24,0,679192.html) Orlen szuka nabywcy na Możejki w Rosji Rosyjska prasa: Polacy nie mogą się dogadać, bo żądają trzy razy tyle, ile oferują zainteresowani.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t49009.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/litwa;lotwa;i;estonia;poglebia;kryzys;w;calej;ue,0,0,498432.html) Litwa, Łotwa i Estonia pogłębią kryzys w całej UE? Nawet cięcia płac i świadczeń nie pozwolą im uniknąć bankructwa - pisze _ Financial Times _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t47110.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/litwa;zmaga;sie;z;kryzysem;tnie;wydatki,140,0,494732.html) Litwa zmaga się z kryzysem. Tnie wydatki Od maja o 10 proc. zostały zmniejszone płace urzędników. Zmniejszono wydatki na inwestycje.
Tagi: lista, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz