Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lotnisko w Modlinie będzie mogło znów przyjmować duże samoloty

0
Podziel się:

Urząd uchylił decyzję z 22 grudnia ub.r. o ograniczeniu eksploatacji części lotniska. Musi się jednak uprawomocnić. Ile to potrwa?

Lotnisko w Modlinie będzie mogło znów przyjmować duże samoloty
(PAP/Jakub Kamiński)

Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał zgodę na wznowienie startów i lądowań dużych pasażerskich samolotów na lotnisku w Modlinie. Dziś rzeczniczka ULC Marta Chylińska poinformowała, że decyzja Urzędu musi się jeszcze uprawomocnić, co może potrwać ok. dwóch tygodni.

Urząd uchylił decyzję z 22 grudnia ub.r. o ograniczeniu eksploatacji części lotniska poprzez wyłączenie z użytkowania fragmentu drogi startowej. ULC ograniczył użytkowanie lotniska w Modlinie po decyzji inspektora nadzoru budowlanego, który zdecydował o zamknięciu dwóch tzw. progów betonowych - odcinków o długości 500 m każdy, na początku i końcu pasa startowego.

17 czerwca br. wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego uchylił zakaz użytkowania lotniska w Modlinie.

Rzeczniczka ULC wyjaśniła, że decyzja prezesa Urzędu nie oznacza, że od dziś samoloty będą mogły tam startować i lądować. _ Nasza decyzja będzie skuteczna w momencie uprawomocnienia się decyzji inspektora budowlanego _ - powiedziała. Dodała, że może to potrwać jeszcze około dwóch tygodni.

Doradca zarządu lotniska w Modlinie Edyta Mikołajczyk powiedziała dziś, że decyzja ULC jest ostatnim formalnym krokiem przed ponownym uruchomieniem lotniska dla dużych samolotów.

_ Z informacji przekazanych nam wynika, że decyzja inspektora budowlanego uprawomocni się 1 lipca. Wszystkie nasze służby będą w gotowości już od 1 lipca, ale lotnisko formalnie będzie mogło przyjmować samoloty od 2 lipca _ - powiedział.

Dodała, że linie lotnicze prowadzą rozmowy z władzami portu w sprawie ich powrotu na lotnisko. _ Nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych deklaracji z ich strony, czekamy na ich ruch _ - powiedziała Mikołajczyk.

Port w Modlinie od ponad sześciu miesięcy nie przyjmuje dużych samolotów pasażerskich. Droga startowa skróciła się do 1500 m, dlatego samoloty takie jak Airbus A320 lub Boeing 737 nie mogły tam wykonywać operacji lotniczych. Linie lotnicze Ryanair i Wizz Air przeniosły wykonywanie swoich rejsów na lotnisko Chopina. Wcześniej Ryanair zapowiadał, że będzie wykonywał swoje loty do i z warszawskiego portu do 2 września 2013 r., a Wizz Air - do 26 października br.

Pod koniec zeszłego roku generalny wykonawca, firma Erbud, został zobowiązany do wykonania napraw gwarancyjnych. Na początku stycznia wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego podtrzymał decyzję o wyłączeniu z użytkowania betonowych części drogi startowej i polecił wykonanie kompleksowych napraw pasa.

W lutym Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin otrzymał ekspertyzę wykonaną przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, z której wynika m.in., że przyczynami powstawania odprysków ma drodze startowej była obecność w kruszywie zastosowanym w mieszance betonowej znaczącej liczby ziaren węglanowych i węglanowo-ilastych, które nie powinny się w nim znaleźć. Natomiast firma Erbud twierdziła, że powodem uszkodzenia było użycie nieodpowiednich środków do odladzania nawierzchni pasa startowego. Nie zgadzali się z tym przedstawiciele Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Lotnisko argumentowało m.in., że spękania zaobserwowano także ubiegłej zimy, gdy nie używano żadnych środków chemicznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważna decyzja w sprawie Modlina. To koniec lotniska? Pas startowy jest źle naprawiony i nadal stanowi zagrożenie dla samolotów. Inspektor nadzoru budowlanego twardo mówi, że...
Czwarty Dreamliner już w Polsce Samolot wylądował na warszawskim lotnisku Chopina późnym popołudniem. Maszyna przyleciała prosto z Seattle. Lot trwał 9 godzin i 42 minuty.
Złe wieści z Modlina. Naprawa opóźni się Z informacji od generalnego wykonawcy wynika, że przesunięcie terminu nastąpiło z powodu pogody.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)