Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ludzie zarabiają po 80 euro miesięcznie - rząd do dymisji?

0
Podziel się:

W Rumunii trwa debata bad wotum nieufności dla rządu.

Ludzie zarabiają po 80 euro miesięcznie - rząd do dymisji?
(PAP/EPA)
bEsniYSt

Rumuński parlament rozpoczął debatę nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu. Dziesiątki tysięcy demonstrantów wyszły tego dnia na ulice Bukaresztu, żeby zaprotestować przeciwko cięciom pensji i drastycznym środkom oszczędnościowym.

Socjaldemokraci i liberałowie argumentowali, że złożyli wniosek o wotum nieufności, żeby przeciwstawić się radykalnym cięciom budżetowym, jakie zarządził centrowy rząd w dobie kryzysu.

Do obalenia rządu opozycja będzie potrzebowała 236 głosów. Partie opozycyjne posiadają łącznie 212 głosów, ale liczą na poparcie w tajnym głosowaniu kilku deputowanych z koalicji rządzącej. Przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej Victor Ponta twierdził, że jego ugrupowanie musi przekonać jeszcze tylko czterech deputowanych, by wniosek przeszedł.

bEsniYSv

Jak pisze agencja Associated Press, w środę około 30 tysięcy demonstrantów zmierzało ulicami Bukaresztu w stronę siedziby parlamentu, blokując ruch i krzycząc: _ Precz z rządem! _. Według AFP, wśród demonstrantów byli profesorowie, pielęgniarki, policjanci, emeryci i robotnicy, którzy przybyli do stolicy z całego kraju. Agencja pisze o 20 tys. uczestników.

Premier Emil Boc oświadczył, że rozumie niezadowolenie ludzi, lecz _ muszą oni zrozumieć, iż rząd zrobił, co musiał, żeby ograniczyć skutki kryzysu i wyprowadzić kraj z recesji _.

_ - Bardzo trudno żyć za taką pensję _ - żaliła się jedna z manifestantek z Timisoary na zachodzie Rumunii. Po 20 latach pracy jako pielęgniarka zarabia 1000 lei (235 euro) miesięcznie. - _ Nie możemy już dalej tak żyć. Rząd musi upaść _ - ocenił inny uczestnik demonstracji zatrudniony w szkole podstawowej w Bukareszcie i ojciec trojga dzieci. Jego miesięczna pensja zmalała z 800 lei (188 euro) do 360 lei (84 euro).

Rumunia przyjęła plan oszczędnościowy jako warunek pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Kroki te mają pomóc w zmniejszeniu deficytu publicznego z 7,2 proc. PKB w zeszłym roku do 6,8 proc. w roku bieżącym.

bEsniYSB
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t101355.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/protesty;w;rumunii;emeryci;nie;sa;miesem;armatnim,19,0,698899.html) Protesty w Rumunii: Emeryci nie są mięsem armatnim Przeciw obniżce emerytur manifestowało ponad tysiąc żołnierzy rezerwy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t96477.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rumuni;protestuja;przeciwko;zaciskaniu;pasa,53,0,622389.html) Rumuni protestują przeciwko zaciskaniu pasa Rząd zamierza zmniejszyć o 25 proc. zarobki w budżetowce oraz o 15 proc. obniżyć emerytury.
bEsniYSW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)