Notowania

bułgaria
16.03.2011 14:12

Mafia korumpuje bułgarski rząd i sądy

Dziennikarze dotarli do raportu amerykańskiego ambasadora.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Klearchos Kapoutsis/CC/Flickr)

Bułgarski dziennik _ Dnewnik _ przytacza za portalem Wikileaks raport ambasadora USA w Sofii Jamesa Pardew z lipca 2005 r., który opisując przestępczość zorganizowaną w Bułgarii, ocenia, że ma ona korumpujący wpływ na rząd, parlament, partie i sądy.

Część raportu dotyczy rosyjskich interesów politycznych i ekonomicznych w Bułgarii. Pełny tekst dokumentu ukazał się wyłącznie w rosyjskim wydaniu tygodnika _ Russkij reportior _, wyjaśnia _ Dnewnik _. Na portalu Wikileaks dotychczas pojawiło się osiem dokumentów, dotyczących Bułgarii.

Część osób, wymienionych w raporcie amerykańskiego ambasadora, nie żyje, inni nadal są czołowymi osobistościami życia politycznego i gospodarczego. Raport dotyczy m.in. okresu, w którym obecny premier Bojko Borysow był szefem służb operacyjnych MSW i odpowiadał za zwalczanie przestępczości. Wśród przedstawicieli świata przestępczego wymieniony jest były sportowiec, z którym w latach 90. obecny premier miał wspólną firmę.

_ Można powiedzieć, że siła przestępczości zorganizowanej i jej immunitet wobec prawa są najpoważniejszym problemem dzisiejszej Bułgarii. Jej działalność leży u podstaw korupcji i braku efektywności systemu sądowniczego i stanowi główną przeszkodę dla gospodarczego rozwoju kraju. Do dnia dzisiejszego ani jedna z czołowych postaci świata przestępczego nie została skazana _ - pisał w 2005 r. James Pardew. W następnych latach procesy kilku wymienionych w raporcie osób, m.in. braci Krasimira i Nikołaja Marinowów, zakończyły się uniewinnieniem.

Wiele grup przestępczych wykorzystuje legalne firmy w kraju lub za granicą, żeby prać pochodzące z nielegalnej działalności. Ambasador pisze, że najczęściej brudne pieniądze są lokowane w drużynach sportowych, nieruchomościach, instytucjach finansowych, turystyce, hazardzie i firmach ubezpieczeniowych.

_ Rosja nadal ma znaczny wpływ na bułgarską gospodarkę poprzez import nośników energii, w tym ropy, gazu ziemnego i paliwa jądrowego _ - stwierdza ambasador. Według niego, z Rosją powiązani są biznesmeni, łączeni ze strukturami gospodarczymi mafii, których polityczne wpływy sięgają szczytów władzy.

_ - Przestępczość zorganizowana ma korumpujący wpływ na wszystkie instytucje bułgarskie, w tym na rząd, parlament i władzę sądowniczą. W dążeniu do zachowania wpływów, niezależnie od tego, kto sprawuje władzę, przestępczość zorganizowana finansuje wszystkie podstawowe partie polityczne. Poprzez swoje legalne biznesy te osoby próbują, z pewnym skutkiem, kupić sobie miejsca w korytarzach władzy _ - pisał amabsador.

Finansowanie z takich źródeł otrzymywali według raportu m.in.: partia byłego cara Symeona Sakskoburggotskiego i prezydent Georgi Pyrwanow.

Raport pochodzi z okresu poprzedzającego wejście Bułgarii do UE. Jej przyjęcie do Unii w 2007 r. było związane z udowodnieniem, że władze mają polityczną wolę zwalczania przestępczości zorganizowanej. Kilka głośnych procesów zakończyło się wyrokami uniewinniającymi lub ciągnie się latami.

Kolejne raporty KE nadal jednak mówią o niewystarczających wynikach walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną oraz o słabej efektywności systemu sądowniczego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t97879.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/dochody;z;prostytucji;w;sofii;-;30;mln;euro;miesiecznie,201,0,699593.html) Dochody z prostytucji w Sofii - 30 mln euro miesięcznie To najważniejsze źródło dochodów przestępczości zorganizowanej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t46505.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wlosi;walcza;z;chinskimi;przestepcami,255,0,637695.html) Włosi walczą z chińskimi przestępcami Zatrzymano ponad 24 osoby podejrzane o powiązania mafijne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t84750.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/w;bulgarii;powstaja;specjalne;trybunaly;antymafijne,163,0,614819.html) W Bułgarii powstają specjalne trybunały antymafijne W bułgarskich aresztach śledczych zabrakło już miejsca.
Tagi: bułgaria, mafia, przestępczość, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz