Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
marsz
29.09.2012 11:40

Marsz "Obudź się Polsko" zwycięztwem PiS? W poniedziałek kandydat na premiera

Mocny akcent w jesiennej ofensywie politycznej PiS. To będzie kobieta?

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Rafał Guz)

Związkowcy z Solidarności, słuchacze Radia Maryja, obrońcy życia, sympatycy ugrupowań prawicowych biorą udział w Warszawie w marszu pod hasłem _ Obudź się Polsko _. Uczestnicy marszu spotkali się na Placu Trzech Krzyży. Po mszy pochód ruszył pod Zamek Królewski. Przed godziną 17.00 pierwsi uczestnicy marszu pojawili się na Placu Zamkowym. Jarosław Kaczyński powiedział, że w poniedziałek wskaże swojego kandydata na premiera.

Aktualizacja: godzina 22:00

Politycy PiS w wieczornych rozmowach z dziennikarzami nie zdradzili nazwiska kandydata. -_ Na pewno nie będę to ja - _ powiedziała w Tvn24 prof. Jadwiga Staniszkis. Prezes Kaczyński podał termin wyboru po dzisiejszym marszu.

_ - Potrzebujemy praw katolików, praw Kościoła. Chcemy być dumnymi Polakami _ - mówił Jarosław Kaczyński po marszu. _ - Polacy są eksploatowani przez tych, którzy mają władzę. _

Jarosław Kaczyński przekonywał, że sama obecność tak wielu ludzi na marszu jest już zwycięstwem. _ - Możemy zmienić Polskę. Możemy doprowadzić do tego, że to dzisiejsze zwycięstwo będzie zwycięstwem ostatecznym. Że Polska się zmieni, że będziemy mieli Polskę nową - _ mówił Jarosław Kaczyński.

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO:

(źródło: IAR)

_ - Nie pozwolimy, by ktoś mówił, że postulaty Solidarności to relikt przeszłości - _ przemawiał po prezesie Kaczyńskim Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność. _ - I po to tu jesteśmy, żeby telewizja Trwam miała miejsce na multipleksie. _

Przewodniczący NSZZ Solidarność wezwał do walki o niezrealizowane postulaty ludzi pracy z lat osiemdziesiątych, gdy walczyli o demokratyczną i sprawiedliwą Polskę.
Podczas wiecu w Warszawie Piotr Duda apelował, by wymóc zmiany, bo obecny rząd nie chce rozmawiać z ludźmi, a człowiek pracy pozostaje biedakiem, którego prawa nie są respektowane.

fot: PAP/Rafał Guz_ Marsz "Obódź się Polsko" przeszedł ulicami Warszawy fot: PAP/Rafał Guz Marsz "Obódź się Polsko" przeszedł ulicami Warszawy fot: PAP/Rafał Guz Marsz "Obódź się Polsko" przeszedł ulicami Warszawy _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/marsz-obodz-sie-polsko-przeszedl-ulicami-warszawy-g472100.html)Marsz _ Obudź się Polsko _ przebiegł pokojowo, bez poważniejszych incydentów - informuje warszawska policja. Mariusz Mrozek, rzecznik komendy stołecznej, powiedział, że jedyne niedogodności były
związane z utrudnieniami komunikacyjnymi.

Policja nie podaje, jakie są szacunki dotyczące liczby uczestników marszu. Według organizatorów, w manifestacji miało wziąć udział około 100 tysięcy osób.

Marsz jest antydemokratyczny?Lech Wałęsa uważa, że warszawski marsz _ Obudź się Polsko _ ma charakter antydemokratyczny, bo _ nie uwzględnia tego, że większość jest w innym miejscu; większość popiera premiera i ten układ _.

_ - Trzeba by się zastanowić, jak szanujemy demokrację, którą tak ciężko trzeba było wywalczyć, a teraz próbują coś na ulicy zmieniać. A przecież od tego jest kartka wyborcza _ - podkreślił Wałęsa, który uczestniczył dziś w Dworze Artusa w Gdańsku w uroczystości wręczenia nagrody swojego imienia białoruskiemu opozycjoniście Alesiowi Bialackiemu.

_ - Prawo do wolnych mediów to prawo do wolności, którego nam się odmawia - _ mówił ojciec Tadeusz Rydzyk podczas trwającego w Warszawie marszu _ Obudź się Polsk _o. Założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam bierze udział w manifestacji, zorganizowanej w obronie wolnych mediów.

_ - Dziś upominamy się, tysiące ludzie, idące przez całą Polskę. 96 procent katolików nie ma jednego miejsca na multipleksie dla telewizji Trwam. Gdzie my jesteśmy? - _ pytał Tadeusz Rydzyk.

POSŁUCHAJ OJCA TADEUSZA RYDZYKA:

(źródło: IAR)

Poseł PiS Joachim Brudziński powiedział w audycji _ Śniadanie w Trójce _, że będzie to marsz w obronie demokracji. - _ Rzeczywiście można dzisiaj stwierdzić, że jakość polskiej demokracji jest dalece ułomna. Celem podstawowym jest upomnienie się wielomilionowej rzeszy katolików o prawo do własnej telewizji i własnych mediów. Protest będzie pokojowy _.

Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski zaapelował z kolei, żeby nie odwracać uwagi od głównego przesłania marszu, jakim jest obrona wolności słowa, demokracji i protest wobec dyskryminacji Telewizji Trwam. Marek Sawicki z PSL powiedział, że polityków Stronnictwa na marszu nie będzie. - _ My dzisiaj mamy zjazd wojewódzki Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nic złego jednak się nie stanie, jeśli z terenu Polski ludzie, wiedzeni także przez parafie, wsiądą razem do autokarów i przyjadą. _

Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta dziwi się, że w marszu bierze udział Solidarność. - _ Organizowanie manifestacji to naturalne prawo i nikt nie może temu się przeciwstawiać. Dziwi mnie to, że przewodniczący Solidarności Duda organizuje manifestacje razem z politykami i razem z rodzinami Radia Maryja w sprawach niezwiązkowych _. Jerzy Wunderlich z SLD mówi, że każdy ma prawo demonstrować swoje poglądy. - _ Demokracja ma temu służyć, by każdy miał prawo do wyrażania swoich ekspresji w taki sposób, w jaki to sobie obmyśli. _

Poseł PO Rafał Grupiński krytykuje marsz. Według niego, ma on kilka słabości. - _ Jedną z tych słabości jest oczywiście słabość polityczna PiS, który nie potrafi wygrać żadnych wyborów, więc próbuje mobilizować ludzi do wyjścia na ulice. Innym obliczem słabości jest kwestia gromadzenia się wokół kilku różnych haseł - namawianie Dudy, podłączanie się pod lobbystyczną demonstrację jednej z radiostacji - po to żeby stworzyć wrażenie większej liczby ludzi. Sam PiS prawdopodobnie tych ludzi nie zgromadziłby zbyt wielu. _ Organizatorzy spodziewają się, że w manifestacji może wziąć udział 100 tysięcy ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
NSZZ Solidarność poprze PiS i Radio Maryja Związek weźmie udział w manifestacji pod hasłem _ Obudź się Polsko _.
Oficjalne ostrzeżenie. Problemy w Warszawie Stołeczny ratusz ostrzega mieszkańców przed weekendowymi kłopotami komunikacyjnymi. Dziś ulicami Warszawy przejdzie marsz Obudź się Polsko, a jutro odbędzie się 34. Maraton Warszawski.
Tagi: marsz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz