Notowania

mladić
31.05.2011 19:15

Mladić już w Hadze. "Serbia nie będzie schronieniem zbrodniarzy"

Generał stanie przed Międzynarodowym Trybunałem do spraw byłej Jugosławii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/SERBIAN GOVERNMENT)

[Aktualizacja 21:42]

Oskarżony o zbrodnie wojenne Ratko Mladić jest już w Hadze. Przed 20. polskiego czasu samolot z poszukiwanym od 16 lat byłym dowódcą bośniackich Serbów wylądował na lotnisku w Amsterdamie.

Wkrótce Mladić stanie przed obliczem Międzynarodowego Trybunału do spraw byłej Jugosławii. Jego obrońcy do ostatniej chwili walczyli, aby Serbia nie wydawała Mladicia haskiemu trybunałowi.

_ - Mladić jest oskarżony o najcięższe zbrodnie przeciwko ludzkości i najpoważniejsze pogwałcenie prawa humanitarnego. Serbia, decydując się na ekstradycję, wypełniła swoje zobowiązania międzynarodowe i moralne _ - mówiła serbska minister sprawiedliwości Sneżana Malović.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t80043.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rasmussen;zaprasza;serbow;do;wspolpracy,136,0,841608.html) Rasmussen zaprasza Serbów do współpracy
Zaznaczyła, że _ postawienie Mladicia przed obliczem sprawiedliwości jest satysfakcją dla ofiar i ich rodzin, a równocześnie aktem pojednania w regionie _. Oświadczyła też, że Serbia nie będzie schronieniem dla tych, którzy dopuścili się zbrodni wojennych, ani dla tych, którzy uczestniczą w przestępczości zorganizowanej.

_ - Wydanie Mladicia nie kończy działań w tych sprawach _ - oświadczyła Sneżana Malović. Podkreśliła, że oczekuje ustaleń, kto mu pomagał ukrywać się i dlaczego Serbia musiała ponieść tak ogromne koszty związane z jego poszukiwaniem.

Mladić odleciał o godzinie 17.20 z belgradzkiego lotniska im. Nikoli Tesli, dokąd przybył w konwoju ośmiu dżipów. Lotnisko i droga do niego obstawiona była przez policję i żandarmerię, wstrzymano ruch samochodowy. Z lotniska Schiphol w Hadze generał został przewieziony do więzienia trybunału w dzielnicy Scheveningen na przedmieściach Hagi, także z zachowaniem najwyższych środków bezpieczeństwa.

ZOBACZ MATERIAŁ TELEGRAPHTV:

Serbski specjalny sąd ds. zbrodni wojennych odrzucił odwołanie adwokata Mladicia od decyzji w sprawie przekazania go oenzetowskiemu trybunałowi w Hadze. Decyzja sądu umożliwiła ekstradycję 69-letniego emerytowanego generała do Hagi.

Przed ekstradycją odwiedziła Mladicia w belgradzkim areszcie żona Bosiljka, syn i synowa oraz siostra. Wcześniej był u niego adwokat Milosz Szaljić, który powiedział dziennikarzom, że generał czuje się bardzo źle i wkrótce powinien być poddany badaniom medycznym.

_ - Mladić w tej chwili nie jest zdolny do żadnego postępowania (sądowego), nawet do mniej intensywnego niż to, które go oczekuje. Nie ma możliwości jakiejkolwiek obrony z powodu swego stanu psychicznego. W tym stanie nie może zadbać o swoje interesy, nie może też zrozumieć znaczenia tego, czym się go obciąża _ - ocenił.

Sym Mladicia, Darko, nazajutrz po aresztowaniu ojca mówił dziennikarzom, że generał przeszedł dwa udary, ma częściowo sparaliżowaną prawą rękę i z trudem mówi. Zapytany o reakcję Mladicia na decyzję sądu mecenas Szaljić odpowiedział, że generał jej nie uznaje i _ niczego nie będzie uznawał _.

Wcześniej Mladić został jeszcze przesłuchany w toczącej się sprawie przeciwko jego żonie, oskarżonej o nielegalne posiadanie broni. Jak wyjaśnił Szaljić, generał potwierdził, że broń należała do niego.

Byłego dowódcę sił Serbów bośniackich, poszukiwanego za zbrodnie wojenne w czasie konfliktu w Bośni i Hercegowinie (1992-1995), zatrzymano w czwartek w Serbii. Jest oskarżony m.in. o masakrę około 8 tysięcy Muzułmanów w lipcu 1995 roku w Srebrenicy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t140267.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/adwokat;mladicia;odwoluje;sie;od;ekstradycji,102,0,841574.html) Adwokat Mladicia odwołuje się od ekstradycji Jeśli apelacja zostanie odrzucona, serbskie ministerstwo sprawiedliwości wyda nakaz przekazania generała do trybunału ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t140434.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zamieszki;w;belgradzie;mladic;nasz;serbski;bohater,16,0,840976.html) Zamieszki w Belgradzie: "Mladić, nasz serbski bohater" Na ulice wyszło 10 tysięcy demonstrantów. W obronie rzeźnika ze Srebrenicy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t140246.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prasa;o;mladiciu;zestarzal;sie;i;schudl,97,0,839777.html) Prasa o Mladiciu: zestarzał się i schudł Serbska prasa szeroko opisuje okoliczności i przebieg czwartkowego aresztowania byłego dowódcy sił Serbów bośniackich.
Tagi: mladić, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz