Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Młodzi chcą głosować w wyborach do PE

0
Podziel się:

28 proc. badanych jest pewnych, że weźmie udział w wyborach.

Młodzi chcą głosować w wyborach do PE
(photo-service.europarl.europa.eu)

Dwie trzecie młodych Europejczyków (64 proc.) chce wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. i prawdopodobnie zagłosuje - wynika z badania Eurobarometr Komisji Europejskiej. 28 proc. badanych jest pewnych, że weźmie udział w wyborach.

35 proc. prawdopodobnie nie weźmie udziału w wyborach; 11 proc. jest pewnych, że w 2014 r. nie pójdzie do urn. Najlepiej w zestawieniu wypada młodzież z Belgii, gdzie głosowanie jest obowiązkowe - w wyborach chce wziąć udział 80 proc. młodych ludzi. Dobrze w badaniu wypadły też: Holandia (76 proc.), Szwecja (76 proc.), Włochy (76 proc.), Irlandia (76 proc.), Luksemburg (75 proc.) i Malta (75 proc.)

W trzech krajach UE chęć udziału w wyborach zadeklarowało mniej niż połowa młodych ludzi - w Słowenii (47 proc.), Estonii (48 proc.) i Czechach (48 proc.).

Najważniejszym powodem, dla którego młodzi ludzie w UE chcą wziąć udział w wyborach, jest wiara w demokrację. Wskazało na to 94 proc. z zamierzających głosować. Dziewięciu na dziesięciu chce pójść do urn, ponieważ uważa, że UE i wybory do instytucji unijnych są ważne. 83 proc. wskazuje, że przez głosowanie może wpływać na podejmowanie decyzji politycznych w UE. Wielu respondentów (72 proc.) uważa, że głosowanie jest ich moralnym obowiązkiem.

Ci, którzy nie chcą pójść do urn, jako najczęstszy powód podają przekonanie, że ich głos niczego nie zmieni (64 proc.), oraz brak wystarczających informacji o wyborach (61 proc.). Ponad połowa (56 proc.) nie wierzy, że Parlament Europejski będzie wystarczająco reprezentował ich interesy, a 54 proc. nie zagłosuje, bo nie interesuje się unijną polityką i wyborami.

Badanie zostało przeprowadzone przez ośrodek TNS Political and Social na zlecenie Komisji Europejskiej w dniach 2-19 kwietnia 2013 r. na grupie 13 427 obywateli UE i Chorwacji w wieku 15-30 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Powtórka z wyborów. Były fałszerstwa Do głosowania w 43 lokalach wyborczych uprawnionych jest 86 tys. osób. Nad jego przebiegiem czuwa wojsko, policja i oddziały paramilitarne - podkreślają agencje.
Opozycja może pomarzyć o jego głosie - _ Głosowałem na stabilizację i rozwój gospodarczy kraju. Na to, by ludziom żyło się u nas lepiej _ - powiedział prezydent.
Jest trzydziestu kandydatów na jedno miejsce Dziś rano rozpoczęły się przedterminowe wybory parlamentarne, rozpisane po lutowej dymisji centroprawicowego gabinetu premiera Bojko Borysowa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)