Notowania

naddniestrze
11.12.2011 15:08

Mołdawia: Trwają wybory w Naddniestrzu pod czujnym okiem Rosji

Zwycięzca niedzielnych wyborów musi uzyskać 50 procent głosów, jeśli tak się nie stanie, potrzebna będzie druga tura

Podziel się
Dodaj komentarz
(VladimirCetinski/iStockphotot)

Pod czujnym okiem władz w Moskwie przebiegają dzisiaj wybory prezydenckie w separatystycznym regionie Mołdawii, Naddniestrzu - pisze agencja AFP. Wśród sześciu kandydatów jest ubiegający się o piątą kadencję obecny prezydent 70-letni Igor Smirnow.

Smirnow, który oddał już głos Tyraspolu, stolicy Naddniestrza, rządzi tam od czasu krótkiej wojny w 1992 roku, której towarzyszyła rosyjska interwencja i po której region ten wywalczył niemal całkowitą niezależność od władz w Kiszyniowie.

Naddniestrze, liczące około 550 tysięcy, głównie rosyjskojęzycznych mieszkańców, nie jest uznawane przez żadne państwo, nawet przez wspierającą je Rosję - kluczowego partnera w międzynarodowych rozmowach na temat rozstrzygnięcia tego jednego z najtrudniejszych do rozwiązania _ zamrożonych konfliktów _ na terenie poradzieckim.

Rosja, która ma w Naddniestrzu 1500 żołnierzy i bezpłatnie zaopatruje region w gaz, wydaje się już zmęczona taktyką odraczania przez Smirnowa rozmów na temat rozwiązania konfliktu, w które zaangażowały się też USA i UE.

Moskwa publicznie zaapelowała do Smirnowa, by nie brał udziału w wyborach i ustąpił miejsca Anatolijowi Kaminskiemu - 61-letniemu przewodniczącemu lokalnego parlamentu. Smirnow utrzymuje jednak, że musi bronić niezależności Naddniestrza, którą inni kandydaci mogliby _ sprzedać _.

Zwycięzca niedzielnych wyborów musi uzyskać 50 procent głosów, jeśli tak się nie stanie, potrzebna będzie druga tura. Agencja AFP zauważa, że do głosowania doszło w niecałe dwa tygodnie po wznowieniu zawieszonych przez pięcioma laty negocjacji między Mołdawią a Naddniestrzem.

Doszło do nich pod egidą Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Wilnie, stolicy Litwy, która obecnie przewodniczy OBWE. Rozmowy mają być kontynuowane w lutym w Irlandii.

Czytaj więcej wiadomości z Rosji w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t198957.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nawet;150;tysiecy;protestujacych;w;moskwie,229,0,987109.html) Nawet 150 tysięcy protestujących w Moskwie Tak potężnej manifestacji przeciwko Putinowi jeszcze nie było. Organizatorzy zapowiadają....
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t89927.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/siergiej;mironow;startuje;na;prezydenta;rosji,32,0,986912.html) Władmirowi Putinowi przybył nowy konkurent Przywódca Sprawiedliwej Rosji jest drugim politykiem, który oficjalnie przystępuje do walki o najwyższy urząd w państwie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t74931.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;przestrzega;izrael;przed;militarna;opcja;wobec;iranu,10,0,986378.html) Rosja ostrzega Izrael. Jeśli zaatakujecie to... Irański program wzbogacania uranu budzi niepokój na świecie, szczególnie na Zachodzie, który oskarża rząd w Teheranie o dążenie do zdobycia broni jądrowej.
Tagi: naddniestrze, mołdawia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz