Notowania

tunezja
12.12.2011 21:53

Monsif Marzuki nowym prezydentem Tunezji

Tunezyjskie Zgromadzenie Konstytucyjne wybrało na prezydenta państwa Monsifa Marzukiego - obrońcę praw człowieka, lidera centrolewicowego Kongresu na rzecz Republiki (CPR).

Podziel się
Dodaj komentarz
(STRINGER/PAP/EPA)

Tunezyjskie Zgromadzenie Konstytucyjne wybrało obrońcę praw człowieka, lidera centrolewicowego Kongresu na rzecz Republiki (CPR).

Wybór Marzukiego nie był niespodzianką, gdyż trzy partie koalicyjne, które zwyciężyły w październikowych wyborach, już dawno porozumiały się co do podziału najważniejszych stanowisk.

Koalicja rządząca, w której skład weszły: islamistyczna Parta Odrodzenia (Hizb an-Nahda) oraz dwie partie lewicowe - Kongres na rzecz Republiki (CPR) i Demokratyczne Forum na rzecz Pracy i Wolności (Ettakatel), uzgodniła, że stanowisko prezydenta Tunezji otrzyma Marzuki, szefem rządu zostanie Hamadi Dżebali (Partia Odrodzenia), natomiast stanowisko przewodniczącego Zgromadzenia Konstytucyjnego przypadnie Mustafie Ben Dżafarowi (Ettakatel).

W swoim pierwszym wystąpieniu przed członkami Zgromadzenia Narodowego prezydent podziękował za zaufanie oraz zapewnił, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby dochować wierności ideałom rewolucji.

_ - To historyczna chwila, Tunezja w końcu ma prezydenta wybranego w demokratycznych wyborach przez przedstawicieli narodu _ - oświadczył tuż po głosowaniu kandydat na szefa rządu Hamadi Dżebali. Zapowiedział, że w najbliższych dniach zostaną przedstawieni członkowie rządu.

Przed budynkiem parlamentu od tygodni protestowali przedstawiciele partii opozycyjnych oraz organizacji pozarządowych, domagając się transmitowania obrad Zgromadzenia przez telewizję publiczną oraz zagwarantowania podziału władzy w sposób uniemożliwiający jej koncentrację w rękach szefa rządu, czyli de facto w rękach islamistów. Opozycja obawia się, że zbytnia koncentracja władzy może otworzyć drzwi do kolejnej dyktatury.

Jeden z członków Zgromadzenia z ramienia Partii Odrodzenia powiedział: _ Przed nami wciąż jeszcze dyskusja dotycząca wyboru systemu politycznego, jaki będzie funkcjonował w Tunezji. Na razie wszystko wskazuje, że będzie to system mieszany - parlamentarny, ale z dużymi kompetencjami prezydenta _.

O wyborach w Tunezji czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t177179.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tunezja;islamisci;wygrali;wybory;do;konstytuanty,52,0,948276.html) Islamiści wygrali pierwsze wybory. Co teraz? Według informatora w Partii Odrodzenia, ugrupowanie to uzyskało po pierwszych obliczeniach ponad 40 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/t134691.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tunezyjczycy;wybieraja;ale;to;jeszcze;nie;parlament,114,0,947314.html) Oni pierwsi obalili dykatora, dziś głosują Trwają wybory do konstytuanty, która w ciągu roku ma opracować nową ustawę zasadniczą i przeprowadzić wybory parlamentarne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t113028.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/znow;demonstruja;w;tunezji;za;dwa;tygodnie;wybory,176,0,932528.html) W kolebce arabskiej rewolucji znów protesty Policja użyła w Tunisie gazu łzawiącego, żeby rozproszyć setki osób, protestujących przeciwko zakazowi przyjmowania na uniwersytet kobiet zasłaniających twarze nikabem.
Tagi: tunezja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz