Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Moskwa w kłębach dymu, a w kraju zginęło 48 osób

0
Podziel się:

W tym tygodniu kraj nawiedzą nawet 41-stopniowe upały. Ogień zabił 48 osób.

Moskwa w kłębach dymu, a w kraju zginęło 48 osób
(PAP/EPA)

fot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/rosja;smog;nad;moskwa,galeria,4033,0.html)

aktualizacja 12.39

Nad Moskwą wciąż unosi się smog i dym z palących się podstołecznych torfowisk i lasów. Według rosyjskich mediów, czegoś takiego nie było w stolicy od początku lat 70. ubiegłego stulecia.

Rozgłośnia _ Echo Moskwy _ informuje, że dym przedostaje się również do moskiewskich mieszkań. Szczególnie odczuli go ludzie, którzy spali przy otwartych oknach. Zapach spalenizny czuć nawet w moskiewskim metrze, również na stacjach znajdujących się w samym centrum miasta.

Widoczność na drogach waha się w granicach 250-300 metrów. Pociągi kursujące w zadymionych rejonach regionu moskiewskiego dają sygnały dźwiękowe, ostrzegając o zbliżaniu się do stacji i przejazdów drogowych. Stołeczne lotniska włączyły silniejsze światła przeciwmgielne. Milicja wezwała kierowców do zwiększonej ostrożności.

fot: PAP/EPA_ _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/pozary;w;rosji,galeria,4061,0.html)Rosja płonie

Powodem zadymienia stolicy są pożary. Łącznie ogarnęły one 17 regionów Rosji. Według Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, we wtorek szalało 529 pożarów, które objęły łączną powierzchnię ponad 172 tys. hektarów. Od początku obecnej fali pożarów ogień strawił już 650 tys. hektarów i zabił 48 osób. 447 poszkodowanych musiało skorzystać z pomocy medycznej, z czego 69 trafiło do szpitala.

Wg resortu zdrowia i rozwoju społecznego pożary zniszczyły 1,9 tys. domów zostawiając bez dachu nad głową ok. 3 tysięcy ludzi.

Ich główną przyczyną jest susza będąca konsekwencją ekstremalnych upałów, które od połowy czerwca panują w europejskiej części Rosji. Od sześciu tygodni temperatura powietrza nie spada poniżej 30 stopni Celsjusza, a od dwóch tygodni - poniżej 35 stopni. W ubiegłym tygodniu dochodziła do 38-39 stopni. Na drugą połowę tego tygodnia synoptycy zapowiedzieli od 41 stopni w Moskwie do 43 stopni w Astrachaniu.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)