Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Muzułmanie w Niemczech dostaną dni wolne od pracy?

0
Podziel się:

Muzułmanie zatrudnieni w służbach publicznych, na przykład w policji, mogliby brać dyżury za swych chrześcijańskich kolegów z pracy podczas Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.

Muzułmanie w Niemczech dostaną dni wolne od pracy?
(Tomás Fano/CC/Flickr)

Mieszkający w Niemczech muzułmanie powinni mieć zapewnione dwa dni wolne w roku na obchodzenie ważnych dla islamu świąt - oświadczył przewodniczący Centralnej Rady Muzułmanów (ZMD) w Niemczech Aiman Mazyek. Jego wypowiedź skrytykowali politycy współrządzącej CDU.

_ - Byłby to ważny symbol integracji (społeczności muzułmańskiej w Niemczech), który świadczyłby o tolerancji w naszym społeczeństwie _ - powiedział Mazyek, cytowany przez regionalny dziennik _ Westdeutsche Allgemeine Zeitung _.

Mazyek proponuje, by niemieccy muzułmanie mieli ustawowo wolne dwa dni w roku - podczas świętego miesiąca postu, ramadanu, oraz podczas najważniejszego muzułmańskiego święta Id al-Adha (Święta Ofiarowania). Dodał, że muzułmanie zatrudnieni w służbach publicznych, na przykład w policji, mogliby brać dyżury za swych chrześcijańskich kolegów z pracy podczas Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.

Niemcy są niekiedy krytykowane, że nie dość zabiegają o integrację muzułmanów z resztą niemieckiego społeczeństwa. Szacuje się, że społeczność islamska w Niemczech liczy około 4 mln osób (na ok. 81 mln mieszkańców), w większości pochodzenia tureckiego.

Wypowiedź Mazyeka spotkała się z krytyką niektórych polityków należących do Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) kanclerz Angeli Merkel. Jej działacz Wolfgang Bosbach odrzucił propozycję szefa ZMD. Podkreślił, że _ w Niemczech nie ma tradycji islamskiej _, a obchodzone w tym kraju święta religijne odzwierciedlają jego chrześcijańskie dziedzictwo.

Inny poseł CDU Patrick Sensburg zaapelował z kolei do Niemców o poszanowanie dla istniejących świąt chrześcijańskich i zażądał wprowadzenia większych ograniczeń na funkcjonowanie sklepów w niedziele.

Polityk opozycyjnej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Guntram Schneider wyraził zaniepokojenie obciążeniem dla niemieckiej gospodarki, jakie wiązałoby się z przyznaniem muzułmanom dwóch dni wolnych od pracy.

Czytaj więcej o muzułmanach w Niemczech w Money.pl
Nowe prawa dla muzułmanów w Niemczech Muzułmańskie święta będą dla ludzi tego wyznania dniami wolnymi od pracy, a szkołach będzie możliwa nauka tej religii.
Jak poznać ekstremistę? Oburzająca lista Władze niemieckiego landu Dolna Saksonia rozprowadzają listę kontrolną, mającą pomóc w rozpoznawaniu skłonności młodych muzułmanów do ekstremizmu.
Niemcom grożą zamieszki. "Trzeba zakazu" Przewodniczący Centralnej Rady Muzułmanów tłumaczy, że w Niemczech spokój publiczny może zostać poważnie zakłócony, jeśli antyislamski film wolno będzie pokazywać.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)