Notowania

fala
08.06.2013 11:05

Na Węgry idzie fala powodziowa. Największa w historii

W Budapeszcie poziom wody na Dunaju wynosił dziś o 6 rano 8,45 m. Najwyższy rekord w stolicy to 8,60 m w 2006 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/IMRE FOLDI)

Węgierskie władze, służby przeciwpowodziowe i tysiące wolontariuszy kontynuowały w sobotę rano przygotowania do największej w historii fali powodziowej na Dunaju, która ma nadejść w poniedziałek do Budapesztu.

W nocy z piątku na sobotę ewakuowano wioskę Gyorujfalu, liczącą 1500 mieszkańców, położoną 115 km na zachód od Budapesztu, gdzie pobliska tama została w piątek osłabiona przez osunięcia ziemi.

_ - Tama jest obecnie stabilna, lecz napór wody jest tak silny, że z powodów bezpieczeństwa postanowiliśmy ewakuować Gyorujfalu _ - powiedział premier Viktor Orban.

W Budapeszcie poziom wody na Dunaju wynosił dziś o 6 rano 8,45 m; najwyższy rekord w stolicy to 8,60 m w 2006 roku.

_ - Jest pewne, że poziom rzeki w mieście nie przekroczy 9 m, eksperci hydrologiczni spodziewają się maksymalnego poziomu pomiędzy 8,86 a 9 m _ - powiedział w sobotę rano burmistrz Budapesztu Istvan Tarlos. Dodał, że miejsca krytyczne w mieście - Wyspa Małgorzaty w centrum Budapesztu i dzielnica Romai w północnej części stolicy - są bezpieczne do poziomu wody na Dunaju wynoszącego 9,30 m.

Burmistrz polecił profilaktycznie zamknąć baseny w mieście i zakazał parkowania samochodów w pobliżu rzeki, a także wprowadził ograniczenia poruszania się nimi i zalecił korzystanie z komunikacji miejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Pomożemy Czechom walczyć z powodzią Grupa polskich strażaków, która wyjechała ze Śląska do Czech, przez kilka dni będzie wypompowywała wodę z zalanych terenów w okolicach miejscowości Litomierzyce i Melnik na północ od Pragi.
Powódź w Polsce. Sytuacja wciąż groźna Rzecznik prasowy MAC, Artur Koziołek poinformował, że we wszystkich województwach, w których nastąpiły podtopienia, trwają czynności ratownicze i zabezpieczające, a także liczenie strat.
Rekordowa fala na Łabie Stan rzeki w Magdeburgu przekroczył rekordowy poziom siedmiu metrów. Podczas akcji przeciwpowodziowej zginął jeden z ratowników.
Tagi: fala, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz