Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najbardziej ekologiczne są lewicujące 25-latki

0
Podziel się:

Dziewięciu na dziesięciu Europejczyków robi coś dla ochrony środowiska naturalnego.

Najbardziej ekologiczne są lewicujące 25-latki
(PAP/Jacek Bednarczyk)

Dziewięciu na dziesięciu Europejczyków w czasie ostatnich 30 dni zrobiło coś w celu ochrony środowiska naturalnego.

Do ekologi większą wagę przywiązują kobiety. Najbardziej te o lewicowych poglądach, której mają 25 lat i więcej. Chętnie segregują śmieci, starają się ograniczyć zużycie energii elektrycznej oraz wody - wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Opinion na zlecenie Komisji Europejskiej.

Średnio obywatel Unii robi prawie trzy rzeczy na miesiąc w trosce o środowisko naturalne.

Polska a ekologia

Statystyczny Polak wykonuje miesięcznie dwie czynności na rzecz środowiska. Co dziesiąty z nas nie zrobił nic. Aż 44 procent (sic!) Polaków deklaruje, że segreguje śmieci. Kontrolujemy też zużycie energii (37 procent) i wody (32 procent), w czym nie różnimy się od reszty Europy. Niechętnie jednak ograniczamy korzystanie z samochodu (11 procent), nie jesteśmy też zwolennikami ekologicznej żywności (12 procent) i opakowań (13 procent).

Luksemburg na czele

Państwem o największej świadomości ekologicznej obywateli jest Luksemburg. Zaraz za nim uplasowały się na równi Finlandia, Szwecja i Francja. Najmniejszą wagę do ekologi przykładają Bułgaria, Litwa oraz Rumunia.

W 19 państwach najczęstszą rzeczą robioną ze względu na środowisko w ciągu ostatniego miesiąca było segregowanie śmieci - deklaruje je ośmiu na dziesięciu respondentów w Luksemburgu (83 procent), Francji (82 procent) i Belgii (78 procent). Z kolei jedynie dwóch na dziesięciu ankietowanych zadeklarowało tę czynność w Rumunii (18 procent), na Cyprze (20 procent) i w Bułgarii (24 procent).

Ograniczenie zużycia energii elektrycznej jest na pierwszym miejscu w czterech krajach: Danii (56 procent), na Malcie (55 procent), w Bułgarii (36 procent) i w Rumunii (36 procent). Kraje, w których mniej osób wskazało tę odpowiedź to Łotwa (23 procent) oraz Litwa (25 procent).

Ograniczenie zużycia wody jest najczęstszym wskazaniem na Cyprze (67 procent), w Grecji (39 procent), a także w Bułgarii (36 procent). Ponadto, więcej niż połowa ankietowanych wybrała tę odpowiedź we Francji (58 procent), na Malcie (54 procent) i w Luksemburgu (51 procent). Z kolei 30 procent i mniej respondentów ogranicza zużycie wody na Łotwie (24 procent), we Włoszech (27 procent), w Austrii (28 procent), na Węgrzech (29 procent), na Litwie (29 procent), w Szwecji (30 procent) i w Irlandii (30 procent).

Łotwa stawia na zdrową żywność

Pięciu na dziesięciu badanych ogranicza zużycie dóbr w opakowaniach jednorazowego użytku w Luksemburgu (56 procent) Belgii (48 procent) i Irlandii (46 procent), podczas gdy tylko jeden na dziesięciu na Cyprze (11 procent), w Bułgarii (12 procent) i na Litwie (14 procent).

Czterech na dziewięciu i więcej badanych wskazało na korzystanie z przyjaznych środowisku środków transportu w Finlandii (46 procent), Holandii (46 procent), Szwecji (46 procent), Danii (43 procent), na Słowacji (41 procent) oraz na Węgrzech (40 procent), Mniej niż dwie dziesiąte respondentów wskazało na tę odpowiedź we Włoszech (16 procent), na Cyprze (16 procent) w Portugalii (17 procent) i w Bułgarii (19 procent).

W trzech krajach nadbałtyckich respondenci są najbardziej skłonni kupować lokalnie wytworzone produkty (Łotwa 49 procent, Estonia 47 procent, Litwa 30 procent). Tłumaczy to rolniczy charakter tamtejszych społeczeństw, gdzie produkty spożywcze raczej nie są transportowane na długie dystanse.

Najwyższy odsetek badanych, którzy kupują ekologiczne produkty oznaczone odpowiednim znakiem, występuje w Szwecji (42 procent), Danii (41 procent), Austrii (33 procent) i Luksemburgu (28 procent). Z kolei najniższy wskaźnik tej odpowiedzi występuje w Bułgarii (7 procent), Portugalii (7 procent) i na Litwie (8 procent).

Jedna czwarta respondentów ze względu na środowisko ogranicza użycie samochodu w Niemczech (29 procent), Belgii (26 procent), Holandii (26 procent), Luksemburgu (25 procent), Finlandii (25 procent) i we Francji (25 procent). Odpowiedź ta była wybierana najrzadziej w Bułgarii (7 procent), Irlandii (8 procent), Portugalii (8 procent), Grecji (9 procent) i we Włoszech (9 procent).

_ - Środowisko naturalne staje się coraz bardziej naglącym problemem na świecie. Europejczycy zdają sobie z tego sprawę, na co wskazuje wysoki odsetek tych obywateli Unii Europejskiej, którzy rozwinęli w sobie świadomość ekologiczną i zaczęli uwzględniać dobro naszej planety w swoim codziennym życiu _ - komentuje Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP.

| Badanie przeprowadzono na przełomie listopada i grudnia 2007 roku, objęło ponad 26,700 osób z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. |
| --- |

ekologia
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)