Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Najnowsze informacje z Turcji. Zobacz zniszczenia na filmie

0
Podziel się

Kataklizm zniszczył m.in. więzienie. Więźniowie uciekli, ale... wrócili.

Najnowsze informacje z Turcji. Zobacz zniszczenia na filmie
(PAP/EPA)
bDJAwqBN

[aktualizacja 13:25]

Co najmniej 264 osoby zginęły w trzęsieniu ziemi o sile 7,2 w skali Richtera, które wczoraj nawiedziło prowincję Wan we wschodniej Turcji - poinformował dziś szef tureckiego MSW Idris Naim Sahin. Wcześniej wicepremier Besir Atalay podał, że rannych jest też około 1300 osób. Jak te liczby prezentują się na tle najtragiczniejszych trzęsień po 1900 roku?

_ - Potwierdzono śmierć 117 osób w Ercis i stu w mieście Wan _ - podał Sahin, który nadzoruje akcję ratunkową w pierwszym mieście. Premier Recep Tayyip Erdogan odwiedził miasto Ercis na pokładzie śmigłowca.

Centrum kryzysowe w prowincji Wan informowało wcześniej, że rannych jest około 500-600 osób, a około 400 uznaje się za zaginione. Bilans ofiar niewątpliwie jeszcze wzrośnie, bo z różnych obszarów dotkniętych wstrząsami wciąż napływają nowe doniesienia - zastrzegają media.

bDJAwqBP

Erdogan zaznaczył, że Turcja sama poradzi sobie ze skutkami katastrofy, i jednocześnie podziękował wszystkim krajom, które oferowały pomoc. Chęć pomocy zadeklarowało kilkanaście krajów, m.in. USA, Polska, Rosja, Niemcy czy Armenia i Izrael, z którymi Turcja ma ostatnio napięte stosunki.

Premier dodał, że akcja ratunkowa będzie trwała całą noc. Jej postępy utrudniają jednak częste wstrząsy wtórne. Amerykańska Służba Geologiczna (USGS) naliczyła ich ponad 100 w ciągu 10 godzin od trzęsienia ziemi. Jeden z nich miał siłę 6 w skali Richtera.

Potężne trzęsienie ziemi w Turcji. Ponad 200 ofiar

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/potezne-trzesienie-ziemi-w-turcji-ponad-200-ofiar-g355899.html) Do dotkniętego kataklizmem regionu kierowanych jest ponad 1 200 ekip ratunkowych z 38 prowincji, do pomocy zaangażowano również wojsko - podały władze. Nie ma jeszcze wiadomości na temat odległych wsi w regionie, jednak władze rozsyłają tam drogą powietrzną namioty, kuchnie polowe i koce.

W Wan zapadło się około dziesięciu budynków, a w Ercis około 80 budynków, w tym akademik - podał Turecki Czerwony Półksiężyc. Władze wydały zakaz zbliżania się do zniszczonych budynków, które mogą ostatecznie zawalić się pod wpływem licznych wstrząsów wtórnych.

bDJAwqBV

ZOBACZ ZNISZCZENIA SPOWODOWANE PRZEZ TRZĘSIENIE ZIEMI:

Większość mieszkańców obu miast zaczęła rozpalać ogniska na ulicach, podczas gdy Czerwony Półksiężyc rozpoczęła stawianie namiotów na terenie miejscowych stadionów. Nie ma prądu, światła, ogrzewania. Niektórzy skierowali się do rodzin w pobliskich wioskach.

O znacznych zniszczeniach i ofiarach w ludziach doniesiono także z okręgu Celebibag w pobliżu Ercis. Zawaliło się tam wiele budynków, m.in. akademiki, hotele i stacje benzynowe. Burmistrz Celebibag mówi, że spod gruzów słychać krzyki osób proszących o ratunek.

Państwowa turecka telewizja podała, że z zakładu karnego w Wan uciekło około 150 więźniów. Przedstawiciel władz więziennych powiedział jednak, że uciekinierów było znacznie mniej, a część z nich dobrowolnie wróciła.

bDJAwqBW

Ziemia zatrzęsła się również w sąsiednich Armenii i Iranie. W stolicy Armenii, Erewaniu, nie stwierdzono ofiar ani większych strat materialnych, podobnie w kilku przygranicznych irańskich miejscowościach.

Trzęsienie o sile 7,2 w skali Richtera nastąpiło w niedzielę o godzinie 13.41 czasu tureckiego (12.41 czasu polskiego). Epicentrum znajdowało się 17 kilometrów na północny wschód od miasta Wan, głównego ośrodka prowincji o tej samej nazwie. Terytorium Turcji jest poprzecinane licznymi uskokami tektonicznymi, co pociąga za sobą wysoką aktywność sejsmiczną.

bDJAwqBX

Najtragiczniejsze trzęsienia ziemi po 1990 roku:
28 grudnia 1908 r. - Mesyna, Włochy - wstrząs o sile 7,5 stopni w skali Richtera okazał się najtragiczniejszym na Starym Kontynencie. W efekcie trzęsienia i fali tsunami zginęło od 70 do 100 tys. osób.

31 maja 1970 r. - Andy, Peru - na skutek wstrząsu o sile 7,9 stopni w skali Richtera zginęło 66 tys. osób, lawiny błotne kompletnie zniszczyły miasto Yungay

*28 lipca 1976 r. *- okolice miasta Tangshan, Chiny - wstrząsy miały siłę 8,2 stopni. Według oficjalnych danych zginęło 240 tys. ludzi. Nieoficjalnie liczba ofiar sięgnęła pół miliona.

26 grudnia 2004 r. - na zachód od Sumatry, Ocean Indyjski - według szacunków co najmniej 300 tys. ludzi zginęło w następstwie trzęsienia ziemi o sile 9,1 w skali Richtera i wywołanej nim fali tsunami.

bDJAwqBY

8 października 2005 r. - region Azad Kaszmir w pobliżu Mazaffarabad, Pakistan - trzęsienie ziemi o sile 7,6 skali Richtera skutkowało śmiercią 73,2 tys. ludzi w kontrolowanej przez Pakistan części Kaszmiru.

*12 maja 2008 r. *- Syczuan, Chiny - w trzęsieniu o sile 8 stopni w skali zginęło 88 tys. ludzi.

*12 stycznia 2010 r. *- Haiti - według szacunków ONZ zginęło co najmniej 250 tys. ludzi. Według informacji miejscowych władz ofiar mogło być nawet 316 tysięcy.

Czytaj więcej o trzęsieniach ziemi
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t139771.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bilans;trzesienia;ziemi;w;turcji;ofiary,15,0,833039.html) Bilans trzęsienia ziemi w Turcji. Ofiary Do trzęsienia ziemi o sile 5,9 w skali Richtera doszło w regionie Simav.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t103684.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/licza;ofiary;trzesienia;ziemi;ewakuacja;turystow,198,0,917702.html) Od 3 dni liczą ofiary. Ewakuacja turystów Do wstrząsów o sile 6,9 w skali Richtera doszło w niedzielę o godzinie 18.10 czasu miejscowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/t138132.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/japonia;odbudowa;zniszczen;zajmie;10;lat,96,0,818272.html) Japonia: Odbudowa zniszczeń zajmie 10 lat Stary materialne spowodowane przez kataklizm oszacowano na 300 miliardów dolarów.
bDJAwqCq
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)