Notowania

Przejdź na

Namawia Izrael i Palestyńczyków do odwagi

Po czterech dniach intensywnych rozmów z przedstawicielami władz palestyńskich i izraelskich osiągnięto porozumienie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował w piątek do przywódców izraelskich i palestyńskich o odwagę i odpowiedzialność w rozmowach pokojowych, których wznowienie zapowiada oświadczenie szefa dyplomacji amerykańskiej Johna Kerry'ego.

Ban Ki Mun, jak poinformował jego rzecznik Martin Nesirky, z zadowoleniem odniósł się do oświadczenie o przygotowaniu gruntu pod wznowienie rozmów pokojowych między Izraelczykami a Palestyńczykami; rozmowy są zamrożone od r. 2010.

Ban - członek dyplomatycznego kwartetu bliskowschodniego, który wraz z ONZ tworzą: Rosja, UE, USA - z uznaniem odniósł się do starań Kerry'ego i decyzji rywali o znalezieniu się przy stole negocjacji.

Po czterech dniach intensywnych rozmów z przedstawicielami władz palestyńskich i izraelskich amerykański sekretarz stanu John Kerry poinformował w piątek, że osiągnięto porozumienie, które jest podstawą do wznowienia bezpośrednich negocjacji między Palestyńczykami a Izraelczykami, a wstępne spotkanie negocjatorów mogłoby się odbyć w stolicy USA już w przyszłym tygodniu.

Na razie brak szczegółów, lecz, jak podaje telewizja Al-Arabija, przedstawiciel władz palestyńskich Achmed Madżdalani oświadczył, że rozmowy, które miałyby się zacząć w Waszyngtonie w przyszłym tygodniu, są obliczone na sześć do dziewięciu miesięcy i będą poświęcone eliminowaniu różnic zdań w kwestii przyszłych granic i wypracowaniu środków bezpieczeństwa.

Bezpośrednie rozmowy palestyńsko-izraelskie utknęły w martwym punkcie pod koniec 2010 roku, gdy rząd Benjamina Netanjahu nie zgodził się na przedłużenie o kolejne miesiące moratorium na rozbudowę żydowskich osiedli, a bez tego Palestyńczycy odmówili przystąpienia do negocjacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest szansa na pokój na Bliskim Wschodzie Amerykański sekretarz stanu John Kerry wyraził dzisiaj przekonanie, że jest na dobrej drodze do wznowienia rozmów pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami.
Izraelskie wojsko aresztowało pięciolatka Obrońcy praw człowieka zażądali , by armia znalazła inny sposób karania młodych Palestyńczyków, którzy obrzucają kamieniami pojazdy.
Jest szansa na pokój na Bliskim Wschodzie Sekretarz stanu USA John Kerry, który zakończył czterodniową misję na rzecz wznowienia dialogu pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami.
Tagi: stosunki izrael-palestyna, ban ki mun, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz