Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie mogą obchodzić urodzin Dalajlamy

0
Podziel się:

W Nepalu zabroniono zgromadzeń w obawie przed zaostrzeniem się antychińskich manifestacji.

Nie mogą obchodzić urodzin Dalajlamy
(buddhismus.at/public domain)

Władze Nepalu zabroniły tybetańskim uchodźcom, przebywającym w tym kraju, obchodzenia urodzin ich przywódcy duchowego Dalajlamy XIV z obawy, że publiczne zgromadzenia mogą przekształcić się w antychińskie protesty.

Setki policjantów nie pozwoliły Tybetańczykom, w tym mnichom, wejść do szkoły w północnej części Katmandu, gdzie zaplanowane były uroczystości. Do budynku wpuszczono jedynie uczniów w mundurkach szkolnych. Szef lokalnej administracji Laxmi Prasad Dhakal wydał zakaz wszelkich publicznych obchodów i ostrzegł, że policja nie dopuści do antychińskich protestów.

Władze poinformowały, że mogą zgodzić się na uroczystości, jednak wyłącznie w klasztorach buddyjskich i jeśli nie pojawią się w ich trakcie antychińskie hasła. Dalajlama spędzi swoje 76. urodziny w mieście Dharamśala w Indiach, gdzie mieszka od czasu, gdy uciekł z Tybetu po upadku powstania przeciwko Chińczykom w 1959 roku.

Zobacz także: Zobacz wykład Dalajlamy:

W Nepalu od dziesięcioleci mieszkają tysiące tybetańskich uchodźców. Ich zgromadzenia często przemieniają się w protesty, podczas których Tybetańczycy domagają się zakończenia chińskich rządów swej ojczyźnie. Rząd Nepalu przekonuje, że nie może zgodzić się, by na jego ziemi odbywały się demonstracje przeciwko zaprzyjaźnionym krajom, w tym Chinom.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/133/100229_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-na-serio/dalajlama-jak-che-guevara-bez-karabinu,0,866538.html) Dalajlama jak Che Guevara bez karabinu Nazywa siebie marksistą, ale walczy z komunistycznym imperium, sprzeciwia się przemocy, choć rozumie zabójstwo bin Ladena. Jest kontrowersyjnym politykiem, ale i ikoną popkultury.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t92509.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/zamiast;dalajlamy;-;premier;rzad;sie;zgodzil,61,0,800829.html) Zamiast dalajlamy - premier. Rząd się zgodził Chiny uznały, że ogłoszenie przez Dalajlamę XIV rezygnacji z roli politycznej to podstęp mający zmylić społeczność międzynarodową.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t134851.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dalajlama;idzie;na;swiecka;emeryture,158,0,791454.html) Dalajlama idzie na świecką emeryturę Tybet czekają wybory, bo dotychczasowy przywódca odchodzi na emeryturę.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)