Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niektórzy kandydaci próbowali oszukać w oświadczeniach

0
Podziel się

IPN sprawdza oświadczenia o związkach z SB.

Niektórzy kandydaci próbowali oszukać w oświadczeniach
(eric1513/iStockphoto)
bDafDITF

Pion lustracyjny IPN sprawdza oświadczenia o ewentualnych związkach ze służbami specjalnymi PRL - złożone zarówno przez kandydatów, jak i osoby wybrane w tegorocznych wyborach samorządowych. Według IPN, ponad 20 osób złożyło oświadczenia inne niż wcześniej.

Obowiązek złożenia oświadczenia lustracyjnego (pod rygorem utraty danej funkcji publicznej) obejmuje m.in. kandydujących na radnych wszystkich szczebli samorządu terytorialnego, wójtów, burmistrzów i prezydentów - urodzonych przed 1 sierpnia 1972 r. Obowiązku tego nie mają osoby, które wcześniej złożyły oświadczenie w związku z pełnieniem innej funkcji publicznej.

Teraz okazuje się jednak, że są osoby, które na potrzeby tegorocznych wyborów złożyły oświadczenia, że nie miały związków ze służbami specjalnymi PRL, a przyznawały się do nich we wcześniej złożonych oświadczeniach.

Rzecznik IPN Andrzej Arseniuk powiedział, że było ponad 20 takich przypadków. - _ Sądzimy, że w skali kraju będzie ich więcej, bo informacje o oświadczeniach lustracyjnych sukcesywnie spływają do IPN od komisji wyborczych _ - dodał. Zapewnił, że każdy przypadek będzie wnikliwie analizowany przez pion lustracyjny IPN, a przy podejrzeniu _ kłamstwa lustracyjnego _, IPN będzie występował do sądów o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec danej osoby.

bDafDITH

W tegorocznych wyborach kandydowało ponad 250 tys. osób, ale nie wszyscy będą sprawdzani przez IPN, bo znaczna ich część urodziła się po 1972 r. i w związku z tym nie musiała składać oświadczeń lustracyjnych. W przyszłym tygodniu IPN ma znać dokładną liczbę osób do sprawdzenia.

Takie jest prawo

bDafDIUi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)