Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy chcą negocjować z Rosją, ale Polska jest przeciw

0
Podziel się:

1 września zawieszono negocjacje w sprawie nowego partnerstwa.

Niemcy chcą negocjować z Rosją, ale Polska jest przeciw
(PAP/EPA)

Niemiecki sekretarz ds. europejskich Guenter Gloser (na zdjęciu) opowiedział się za wznowieniem rozmów z Rosją w sprawie nowego partnerstwa. Szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz ripostował: nie należy się spieszyć.

_ - Trzeba się zastanowić, czy blokując dalej rozmowy z Rosją, działamy na własną korzyść _ - powiedział Gloser wchodząc na spotkanie szefów dyplomacji _ 27 _ w Luksemburgu.

Podobnie, za wznowieniem zawieszonych na nadzwyczajnym szczycie unijnym 1 września negocjacji z Rosją, wypowiadało się w piątek francuskie przewodnictwo UE. Tłumaczyło, że wraz z opuszczeniem w wyznaczonym terminie do 10 października stref buforowych w Gruzji przez rosyjskich żołnierzy _ zostały spełnione warunki, by wznowić negocjacje z Rosją _ o nowej umowie o partnerstwie.

Innego zdania w sprawie spełnienia tych warunków jest Polska.

_ - Na razie nie wypełnione są warunki porozumienia trójstronnego Rosja-UE-Gruzja z 12 sierpnia. W związku z tym jest za wcześnie, by o tym mówić _ - powiedział tuż przed posiedzeniem szef UKIE Dowgielewicz, który pod nieobecność ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, reprezentuje Polskę w Luksemburgu.

ZOBACZ TAKŻE:

_ - Nie ma powodu do pośpiechu. Nie powinniśmy tak szybko przejść do porządku dziennego w relacjach z Rosją i zapominać o konflikcie rosyjsko-gruzińskim _ - tłumaczył pragnący zachować anonimowość polski dyplomata. Jego zdaniem z decyzją o wznowieniu rozmów z Rosją UE powinna poczekać przynajmniej do wyników międzynarodowej konferencji na temat przyszłości Gruzji. Dwudniowa konferencja rozpoczyna się w środę w Genewie.

Polska, podobnie jaki kilka innych krajów - Wielka Brytania, Szwecja czy Litwa, inaczej interpretuje warunki, od których spełnienia przywódcy państw UE uzależnili na nadzwyczajnym szczycie 1 września wznowienie rozmów z Moskwą. Te kraje przypominają, że na tym szczycie wzywano Rosję do wycofania się na pozycje sprzed wybuchu konfliktu gruzińsko-rosyjskiego 7 sierpnia, a nie tylko ze stref buforowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)