Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy czują się zagrożeni islamem bardziej niż inni

0
Podziel się:

Tylko 28,4 proc. Niemców uważa, że muzułmanie powinni mieć prawo budowania meczetów.

Niemcy czują się zagrożeni islamem bardziej niż inni
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Dwoje na pięcioro Niemców czuje się zagrożonych przez islam. To, jak wynika z sondażu, którego fragment opublikowano, współczynnik wyższy niż we Francji, Holandii, Danii czy Portugalii.

- _ W porównaniu z Francją, Holandią, Danią Niemcy są sztywniejsi i mniej tolerancyjni, jeśli chodzi o zrozumienie obcych religii _ - cytuje AFP odpowiedzialnego za badania socjologa religii Detlefa Pollacka z uniwersytetu w Muenster.

- _ Większość Niemców nie widzi niemal żadnej pozytywnej strony w islamie _ - powiedział.

Zaledwie 28,4 proc. Niemców z zachodniej części i 19,5 proc. tych ze wschodniej uważa, że muzułmanie powinni mieć prawo budowania meczetów i minaretów w Niemczech - wynika z badania, w którym uczestniczyło 1000 osób z obu części Niemiec, Francji, Danii, Holandii i Portugalii. Prawo takie przyznaje muzułmanom, wg sondażu, 55,5 proc. Duńczyków, 65,6 proc. Francuzów, 67,1 proc. Holendrów i 73,5 proc. Portugalczyków.

72,2 Niemców z zachodu i 70,5 proc. ze wschodu łączy islam ze słowem fanatyzm, gdy robi tak 69,2 proc. Duńczyków, 40,9 proc. Francuzów, 73,7 proc. Holendrów i 54,3 Portugalczyków.

- _ Islam jest postrzegany bardzo krytycznie we wszystkich państwach europejskich _ - powiedział Pollack, dodając, że wszystkie zwracają uwagę na potencjał konfliktogenny islamu. - _ Jednak inne kraje są w stanie dostrzec także pozytywne aspekty islamu _ - dodał niemiecki socjolog.

W Niemczech w ostatnich miesiącach rozgorzała gwałtowna debata na temat integracji cudzoziemców, zwłaszcza muzułmanów. Jeszcze bardziej ożywił ją prezydent RFN Christian Wulff, który powiedział, że _ islam jest też częścią Niemiec _. Konserwatywni politycy chadeccy zarzucili prezydentowi, że twierdząc, iż _ islam należy do Niemiec _, stawia religię muzułmańską na równi z tradycją judeochrześcijańską.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t89927.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ofiary;z;baranow;w;moskwie;mer;nie;chce;widowisk,247,0,714231.html) Ofiary z baranów w Moskwie. Mer nie chce "widowisk" Władze stolicy przyłączyły się do obrońców praw zwierząt.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t75342.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/arabia;saudyjska;rozpoczela;sie;pielgrzymka;do;mekki,207,0,710095.html) Arabia Saudyjska: Rozpoczęła się pielgrzymka do Mekki To jeden z pięciu filarów islamu. Na pielgrzymkę ruszyło 2,5 mln ludzi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t97971.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;zaostrza;swoja;polityke;wobec;imigrantow,72,0,694088.html) Niemcy zaostrzą swoją politykę wobec imigrantów? Ostre wystąpienie Angeli Merkel na temat cudzoziemców.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)