Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: Minister obrony chce zmniejszyć Bundeswehrę

0
Podziel się

Szeregi niemieckiej armii miałyby stopnieć o jedną trzecią.

Niemcy: Minister obrony chce zmniejszyć Bundeswehrę
(v3 media/CC/Flickr)
bDzGEAXp

Niemiecki minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg zaproponował reformę armii, zakładającą zmniejszenie jej liczebności o jedną trzecią oraz rezygnację w praktyce z powszechnego obowiązku służby wojskowej.

Plany te minister zaprezentował przedstawicielom frakcji chadecko-liberalnej koalicji rządzącej, jako preferowany przez niego model reformy sił zbrojnych. Jak powiedział po spotkaniu, Bundeswehra będzie wprawdzie mniejsza niż obecnie, ale za to lepiej przystosowana do współczesnych zadań, w tym do udziału w misjach międzynarodowych poza granicami Niemiec.

Według propozycji Guttenberga liczba żołnierzy Bundeswehry miałaby zostać ograniczona z obecnych 252 tysięcy do 163,5 tys.. Niemal w całości (ok. 150 tys.) byłaby to armia złożona z żołnierzy zawodowych. Powszechny obowiązek służby wojskowej nie zostałby wprawdzie wykreślony z niemieckiej konstytucji, ale już w przyszłym roku zaprzestano by poboru do wojska.

bDzGEAXr

Guttenberg proponuje za to możliwość odbycia dobrowolnej służby wojskowej na próbę, trwającej od 12 do 23 miesięcy. Miałoby to pomóc w rekrutacji zawodowych żołnierzy, również kobiet. Resort obrony szacuje, że liczba takich ochotników sięgałaby 7,5 tys. Zdaniem Guttenberga zachowanie w konstytucji zapisu o powszechnym obowiązku służby wojskowej jest konieczne, bo nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy w przyszłości ze względów bezpieczeństwa nie będzie konieczne przywrócenie poboru do wojska.

Reforma Bundeswehry pozwoli na pewne oszczędności budżetowe. Rząd chce ograniczyć wydatki na obronność o 8,3 mld euro do 2014 r. Jednak Guttenberg podkreślił, że to nie względy finansowe są motywem reformy sił zbrojnych. _ - Nie będzie to Bundeswehra uzależniona od sytuacji finansów, lecz taka, która jest w stanie sprostać wyzwaniom w sferze polityki bezpieczeństwa i obrony _ - oświadczył.

Propozycja zawieszenia powszechnego obowiązku służby wojskowej budzi wiele kontrowersji w rządzącej w Niemczech chadecji. Część polityków CDU zdecydowanie odrzuca tę część planu Guttenberga. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zastrzegła, że decyzja w sprawie odejścia od powszechnej służby wojskowej zapadnie dopiero po dogłębnych dyskusjach w partiach rządzących. Zapewne do debaty na ten temat dojdzie podczas październikowych zjazdów CDU i CSU.

Za odejściem od powszechnego obowiązku służby wojskowej opowiadają się partie opozycyjne. SPD, podobnie jak Guttenberg, chce wprowadzenia służby ochotniczej. Zieloni i Lewica chcą zniesienia tego obowiązku.

bDzGEAXx
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t100301.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;przymierzaja;sie;do;likwidacji;poboru,247,0,645879.html) Niemcy przymierzają się do likwidacji poboru Niemiecka armia może zredukować liczbę żołnierzy z 225 do 150 tys. ludzi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t100301.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ciecia;w;bundeswehrze;oszczedza;na;broni;i;sprzecie,3,0,641027.html) Cięcia w Bundeswehrze, oszczędzą na broni i sprzęcie Plan oszczędności ma dać 9,3 mld euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t89995.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;afganistanie;zginelo;trzech;zolnierzy;bundeswehry,197,0,605637.html) W Afganistanie zginęło trzech żołnierzy Bundeswehry Kolejnych pięciu żołnierzy zostało ciężko rannych w walce z talibami.
bDzGEAXS
Źródło:
KOMENTARZE
(0)