Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy świętują Dzień Zjednoczenia

0
Podziel się:

Nie obyło się bez protestów, ale ponad 80 proc. Niemców cieszy się z połączenia.

Niemcy świętują Dzień Zjednoczenia
(PAP/EPA)

W Bremie odbędą się dziś centralne obchody święta zjednoczenia Niemiec. Najmniejszy niemiecki kraj związkowy będzie gospodarzem uroczystości w 20-lecie połączenia RFN i NRD. Zdecydowana większość Niemców popiera zjednoczenie.

Z tej okazji w ten weekend w Bremie, która pełni obecnie przewodnictwo w drugiej izbie niemieckiego parlamentu (Bundesrat), odbywają się uroczystości z tej okazji.

Już w sobotę odbywał się tam piknik dla mieszkańców, zagrano wiele koncertów. Jednak to w niedzielę odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych, w tym kanclerz Angeli Merkel, prezydenta Christiana Wulffa. Nie zabraknie również wielu zagranicznych gości. **

Zdecydowana większość Niemców pozytywnie ocenia bilans 20-lecia zjednoczenia kraju. Taki wynik przyniósł sondaż przeprowadzony na zlecenie telewizji publicznej ZDF. Aż 84 proc. respondentów uważa, że to było dobre posunięcie. Sporną kwestią pozostaje to kto najwięcej zyskał na połączeniu dwóch krajów. Większość byłych mieszkańców byłej NRD, uważa, że zjednoczenie przeprowadzono na niesprawiedliwych warunkach. Wczoraj w Bremie zebrało się kilkaset osób by zaprotestować przeciwko uroczystościom związanym z 20-leciem zjednoczenia kraju.* *

Od 1949 do 1990 roku, istniały dwa państwa niemieckie, różniące się ustrojem i stopniem rozwoju ekonomicznego. W 1949 roku z trzech powojennych stref okupacyjnych Niemiec zachodnie mocarstwa, które zwyciężyły w II wojnie światowej utworzyły RFN. W odpowiedzi Stalin doprowadził do powstania NRD.

**Po zjednoczeniu Niemcy stały się najliczniejszym państwem europejskim, nie licząc Rosji. Liczba landów wzrosła z 10. do 16., a cały kraj liczył blisko 78 milionów obywateli.
3 października 1990 roku, zgodnie z traktatem zjednoczeniowym, ratyfikowanym przez parlamenty obu państw niemieckich kilka dni wcześniej, landy NRD przystąpiły do RFN. Prezydent Richard von Weizsaecker przejął obowiązki głowy zjednoczonego państwa. Kanclerz Helmut Kohl kierujący nowym rządem w przemówieniu telewizyjnym podkreślił, że jedność będzie udana tylko pod warunkiem ciężkiej pracy i wytrwałości.
O północy w połączonym już Berlinie, który ponownie stał się stolicą Niemiec, odbyły się główne uroczystości. Na maszt wciągnięto flagę państwową. Wydarzenia relacjonowały stacje radiowe wielu krajów.

Zjednoczenie Niemiec poprzedziły przemiany wolnościowo-demokratyczne w Europie, powstanie Solidarności i upadek komunizmu. 9 listopada 1989 roku runął mur berliński, który był symbolem zimnej wojny, i została otwarta granica między obydwoma państwami niemieckimi. W ciągu trzech dni z byłej NRD na Zachód przeszło 3 miliony Niemców.

Kanclerz Helmut Kohl, który w tym czasie przebywał w Polsce, przerwał wizytę, by pojechać do kraju. Przemawiając po powrocie w naszym parlamencie, podkreślił znaczenie wydarzeń w Polsce dla zmian w Niemczech.

ZOBACZ MATERIAŁ DEUTSCHE WELLE O ZJEDNOCZENIU:

Historia podziału sięga 1949 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)