Notowania

wojna w afganistanie
10.03.2011 12:07

Niemieccy żołnierze zabili Afgankę

Afgańska policja zarzuca Bundeswehrze zabójstwo. Na razie nie ma dowodów zbrodni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Afgańska policja z prowincji Kunduz na północy kraju zarzuciła stacjonującym tam niemieckim żołnierzom, że dzień wcześniej zastrzelili kobietę. Bundeswehra zapowiada, że sprawa będzie zbadana, jednak na razie nie ma dowodów, że żołnierze zabili cywila.

Jak relacjonuje przedstawiciel afgańskiej policji, _ niemieccy żołnierze, którzy patrolowali okolice miejscowości Durman w dystrykcie Char Darah otworzyli ogień. W wyniku tego jedna afgańska kobieta zginęła, a druga została ranna _. Według niego żołnierze pomylili się. Martwą kobietę znaleziono w jej domu trafioną przez kulę. Ranna znajdowała się przed domem.

Z kolei według rzecznika Bundeswehry patrol został zaatakowany w tej okolicy m.in. strzałami z wyrzutni granatów i odpowiedział ogniem. Później inny patrol znalazł około 1,5 km dalej kobietę z ranami głowy, jednak nie były to rany postrzałowe.

Kobietą zajął się niemiecki lekarz, a następnie przewieziono ją do szpitala polowego, gdzie zmarła. Druga kobieta, która miała na nodze ranę od odłamków, sama zgłosiła się do szpitala w Kunduzie, stolicy prowincji o tej samej nazwie.

Jak podkreśla dpa w ostatnich miesiącach w Kunduzie jest znaczniej bezpieczniej, jednak prawdopodobnie od wiosny talibowie, którzy w ostatnim roku doznali tam znacznych strat, nasilą ataki.

W operacjach wojskowych w Afganistanie wciąż giną cywile. Ostatnio, w amerykańskim ataku lotniczym zginęło dziewięciu chłopców. Doprowadziło to do poważnego konfliktu między Kabulem a Waszyngtonem. Amerykański minister obrony Robert Gates w poniedziałek w Kabulu w obecności prezydenta kraju Hamida Karzaja przeprosił ze śmierć dzieci. Karzaj podkreślił, że _ ofiary cywilne muszą się skończyć _.

W środę ONZ poinformowało, że w ubiegłym roku w Afganistanie zginęło 2777 cywili. Według ONZ za trzy czwarte cywilnych ofiar odpowiedzialni są talibowie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t99662.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zaczynamy;wycofywac;sie;z;afganistanu,73,0,775241.html) Zaczynamy wycofywać się z Afganistanu Po 2014 roku ma nas już tam praktycznie nie być. Taki plan ma prezydent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t89997.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/znow;gina;cywile;kolejna;pomylka;nato,243,0,775155.html) Znów giną cywile. Kolejna pomyłka NATO? Prezydent Hamid Karzaj oskarżył NATO o zabicie około 50 cywilów w ciągu 5 dni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t80037.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sikorski;chce;paktu;dla;afganistanu,193,0,766913.html) Sikorski chce paktu dla Afganistanu Szef MSZ uważa, że na rzecz stabilizacji regionu powinny działać też Rosja i Iran.
Tagi: wojna w afganistanie, afganistan, wojna, zabójstwo, afganka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz