Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
piraci
05.11.2011 17:12

Nigeria: Piraci uwolnili tankowiec Halifax

Piraci uwolnili załogę i tankowiec Halifax uprowadzony w zeszły weekend na wysokości delty Nigru.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eunavfor.eu)

Piraci uwolnili załogę i tankowiec Halifax uprowadzony w zeszły weekend na wysokości delty Nigru - poinformowało dziś Międzynarodowe Biuro Morskie. Tankowcem, płynącym pod banderą maltańską, zarządza grecka spółka Ancora Investment Trust.

Na zdjęciu Beluga Nomination, statek porwany w styczniu tego roku

Biuro nie dysponuje precyzyjnymi wiadomościami na temat załogi statku, o którego uprowadzeniu poinformowano w czwartek. Pracownik Ancory odmówił w sobotę dziennikarzowi AP komentarza, ale według strony internetowej Ancory w skład załogi Halifaksu wchodzą Filipińczycy i Indusi, a kapitan jednostki jest Włochem.

Rzecznik marynarki nigeryjskiej komandor Kabir Aliyu powiedział w sobotę, że nie ma informacji o uprowadzeniu statku.

Do uprowadzenia Halifaksu doszło na wodach Zatoki Gwinejskiej, na których w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy ataki piratów, napadających i rabujących statki zmieniły się w uprowadzenia i kradzież ładunku.

Zdaniem analityków, piraci z regionu bogatej w ropę Zatoki Gwinejskiej, sięgającej od Gwinei po Angolę, napadają na statki głównie po to, by rabować z nich pieniądze i ładunek - a nie w celu wymuszania okupu za załogi, jak czynią to piraci, działający u wybrzeży Somalii.

W sierpniu stowarzyszenie ubezpieczycieli Lloyd's Market Association umieściło Nigerię, sąsiadujący z nią Benin i wody u ich wybrzeży w kategorii ryzyka równie dużego, jak u wybrzeży Somalii, na których piractwo rozkwitło dzięki chaosowi i anarchii związanych z trwającą od 20 lat wojną domową w Somalii.

Według danych żeglugowego Automatycznego Systemu Identyfikacji (AIS), Halifax przed uprowadzeniem widziano po raz ostatni u wybrzeży Beninu, gdy zmierzał do Port Harcourt.

Czytaj więcej o porwaniach statków
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t84170.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/uwolniono;zaloge;chemikaliowca;porwanego;u;wybrzezy;nigerii,7,0,935943.html) Mieli szczęście, uwolniono ich z rąk piratów Liczyła 20 osób, przede wszystkim Rosjan, Gruzinów, Ukraińców i Łotyszy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/41/t131369.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/piraci;uwolnili;oficerow;z;greckiego;statku,104,0,769896.html) Piraci uwolnili oficerów z greckiego statku Oficerowie zostali uprowadzeni podczas ataku na frachtowiec w pobliżu Nigerii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t129996.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dramatyczna;proba;odbicia;frachtowca,161,0,762785.html) Dramatyczna próba odbicia frachtowca Uprowadzony ponad tydzień temu frachtowiec, którym dowodził polski kapitan, wciąż jest w rękach piratów.
Tagi: piraci, statek, porwanie, nigeria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz