Notowania

wiadomości
01.02.2010 10:01

NIK alarmuje: szpitale w fatalnym stanie

W większości placówek brakuje gaśnic i alarmów. Drogi ewakuacyjne są blokowane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(thelinke/iStockphoto)

*Stan techniczny budynków szpitalnych jest zły - tak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Największy niepokój NIK budzi zabezpieczenie przeciwpożarowe. *

NIK sprawdziła jak wyglądał stan techniczny budynków 48 publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

W większości szpitali brakowało przeciwpożarowego wyposażenia budynków - gaśnic, hydrantów i alarmów. W blisko połowie skontrolowanych placówek służby zdrowia stan dróg pożarowych uniemożliwiał korzystanie z nich strażakom.

* [ Pobierz i czytaj cały raport NIK (plik .pdf) ]( http://www.money.pl/u/file.php?id=12309 )

- B_ udynki szpitalne są stare, wyeksploatowane i wymagają dużych nakładów finansowych na remonty. Ponad dwie trzecie skontrolowanych zakładów opieki zdrowotnej użytkuje budynki będące w złym stanie technicznym, który może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa przebywających w nich ludzi - podkreślają kontrolerzy NIK. _

Po kontroli okazało się, że w szpitalach, gdzie w salach są łóżka, stwierdzono nieprzestrzeganie wymogów w zakresie ewakuacji. - _ Nie wydzielono ewakuacyjnych klatek schodowych, nie było zabezpieczenia przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych, brak było oświetlenia awaryjnego - _czytamy w komunikacie NIK.

W 83 proc. skontrolowanych przez NIK szpitali brakowało przeciwpożarowego wyposażenia budynków - gaśnic, hydrantów, alarmów.

Drogi ewakuacyjne były za długie lub za wąskie w stosunku do wymagań. Zdarzały się przypadki użycia do wykończenia wnętrz dróg ewakuacyjnych materiałów łatwo zapalnych.

W prawie w połowie skontrolowanych placówek służby zdrowia stan dróg pożarowych uniemożliwiał strażakom korzystanie z nich. Były zablokowane lub nie spełniały określonych parametrów, albo nie były zakończone niezbędnym placem manewrowym.

W prawie połowie skontrolowanych placówek niepełnosprawni pacjenci mieli problemy ze swobodnym i samodzielnym korzystaniem z budynków szpitalnych - ze względu na istniejące bariery architektoniczne.

Niepełnosprawni mieli problemy z dostaniem się do budynków lub na ich wyższe piętra. Również toalety były nieprzystosowane do ich potrzeb. Dotyczyło to przede wszystkim budynków wybudowanych przed 1995 r. Szpitale mają czas na zlikwidowanie barier architektonicznych najpóźniej do końca 2012 r.

Szpitale nie przestrzegały obowiązku przeprowadzania corocznych kontroli okresowych stanu technicznego budynku (nie robiło ich prawie 2/3 z nich). Ponad 40 proc. nie przeprowadzało nawet obowiązkowych kontroli co pięć lat.

ZOBACZ TAKŻE:

    * [ NIK podważa wybór inwestora obwodnicy Wrocławia ]( http://news.money.pl/artykul/nik;podwaza;wybor;inwestora;obwodnicy;wroclawia,66,0,580930.html )
    * [ NIK: Urzędnicy nie ścigają trucicieli ]( http://news.money.pl/artykul/nik;urzednicy;nie;scigaja;trucicieli,28,0,579100.html )
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz