Notowania

nagroda nobla
10.12.2010 19:58

Noble wręczone. Największe brawa dla Vargasa Llosy

Laureaci odebrali w Sztokholmie nagrody Nobla w pięciu dziedzinach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/CLAUDIO BRESCIANI)

W sztokholmskiej filharmonii tegoroczni laureaci nagrody Nobla w pięciu dziedzinach otrzymali z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa medale oraz dyplomy. W imieniu noblisty w dziedzinie medycyny nagrodę odebrała jego żona.

Na zdjęciu (od lewej): Ei-ichi Nigishi, Akira Suzuki, Mario Vargas Llosa, Peter A. Diamond.

Ruth Edwards zastąpiła laureata medycznego nagrody 85-letniego Brytyjczyka Roberta G. Edwardsa, który ze względu na zły stan zdrowia nie mógł przybyć do Sztokholmu.

Pozostałych dziewięciu noblistów: Niemiec Andre Geim i obywatel Rosji i Wielkiej Brytanii Konstantin Novoselov (nagroda z dziedziny fizyki), Richard F. Heck ze Stanów Zjednoczonych oraz Ei-ichi Negishi i Akira Suzuki z Japonii (chemia), obywatel Peru i Hiszpanii Mario Vargas Llosa (literatura), a także Amerykanie Peter A. Diamond i Dale T. Mortensen oraz Brytyjczyk Christopher A. Pissarides (ekonomia), odebrało nagrody osobiście.

Laureaci po kolei pochodzili na środek sceny i po fanfarach oraz laudacjach odczytywanych przez członków komitetów przyznających Nobla z poszczególnych dziedzin odbierali z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złote medale z wizerunkiem fundatora nagrody, a także dyplomy wypisywane ręcznie gęsim piórem.

Największe brawa od liczącej 1570 osób publiczności otrzymał tegoroczny laureat Nobla z dziedziny literatury Mario Vargas Llosa.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t46783.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walesa;nie;odbierze;nagrody;dla;liu;xiaobo,63,0,715583.html) Wałęsa nie odbierze nagrody dla Liu Xiaobo
Po raz pierwszy na scenie, wśród rodziny królewskiej pojawił się książę Daniel, który w czerwcu został mężem księżniczki Wiktorii, następczyni szwedzkiego tronu.

Tradycyjnie scena filharmonii została przyozdobiona kwiatami przywiezionymi do Sztokholmu z włoskiego San Remo, gdzie zmarł i przez pewien czas mieszkał Alfred Nobel. W tym roku było to 23 tysiące róż, orchidei i tulipanów w kolorze czerwonym, wiśniowym i purpurowym.

Oprawą muzyczną stanowiły utwory Glucka, Rossiniego i Prokofiewa. Uroczystość zakończyła się hymnem Szwecji.

Wieczorem nobliści udadzą się na bankiet do ratusza, w którym weźmie udział 1300 gości, w tym w nagrodę 170 studentów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t112722.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dzis;wreczenie;nobli;zabraknie;liu;xiaobo,79,0,732495.html) Dziś wręczenie Nobli. Zabraknie Liu Xiaobo Nagrody odbiorą laureaci w dziedzinie fizyki, chemii, medycyny, literatury i ekonomii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t75451.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walesa;wiem;co;to;znaczy;nie;moc;odebrac;nobla,234,0,732650.html) Wałęsa: Wiem co to znaczy nie móc odebrać Nobla Również przeżyłem to, czego doświadcza Liu Xiaobo - mówi były prezydent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t101281.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wyjatkowe;wyroznienie;dla;prezesa;nbp,164,0,731044.html) Wyjątkowe wyróżnienie dla prezesa NBP Marek Belka weźmie udział w piątkowych uroczystościach wręczenia nagród Nobla.
Tagi: nagroda nobla, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz