Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowe okręty i bombowce. Rosja chca panować na morzu

0
Podziel się:

W 2015 r. wszystkie statki Floty Czarnomorskiej będą do wymiany.

Nowe okręty i bombowce. Rosja chca panować na morzu
(Bill Larned/CC/U.S. Navy)

Rosja planuje wzbogacić stacjonującą na Ukrainie Flotę Czarnomorską 18 nowymi okrętami w ciągu najbliższej dekady - pisze agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródło w sztabie generalnym rosyjskich sił morskich.

Według informatora agencji, w latach 2011-2020 rosyjska Flota Czarnomorska otrzyma 18 nowych okrętów, w tym sześć fregat i sześć okrętów podwodnych z napędem dieslowskim. Poza tym do roku 2016 lotnictwo morskie Floty Czarnomorskiej otrzyma zmodernizowane bombowce Su-24M zamiast przestarzałych modeli tego samolotu - pisze Interfax-Ukraina.

Termin eksploatacji większości okrętów Floty Czarnomorskiej przekroczył granicę 35 lat i do roku 2015, gdy Flota zacznie dostawać pierwsze nowe jednostki, prawie cały skład Floty będzie wymagać wymiany - poinformowało wcześniej źródło w rosyjskiej marynarce wojennej.

Kijów zgodził się w kwietniu na wydłużenie przez Moskwę dzierżawy bazy Floty Czarnomorskiej stacjonującej na Krymie. Flota będzie tam mogła zostać co najmniej do 2042 roku, a więc 25 lat dłużej, niż początkowo zakładano. W zamian Ukraina dostała 30-procentową zniżkę na kupowany od Rosji gaz.

Posunięcia te obserwatorzy stosunków międzynarodowych uznali za przejaw ponownego zbliżenia Ukrainy z Moskwą po wygranej Wiktora Janukowycza w wyborach prezydenckich.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t25012.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;wyda;krocie;na;zbrojenia,173,0,370861.html) Rosja wyda krocie na zbrojenia W 2009 r. Moskwa przeznaczy o 27 proc. środków więcej niż obecnie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t19758.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosyjskie;manewry;z;chavezem;to;juz;zimna;wojna,246,0,366838.html) Rosyjskie manewry z Chavezem. To już zimna wojna? W ćwiczeniach na Morzu Karaibskim wezmą udział okręty rosyjskiej floty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)