Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowocześniejsze wały może już w przyszłym roku

0
Podziel się

Tymczasem szef MSWiA obiecuje pośpiech w odbudowywaniu tych, które stoją.

Nowocześniejsze wały może już w przyszłym roku
(Olgierd Rudak)
bEhsujsl

Szef MSWiA Jerzy Miller zadeklarował odbudowanie do końca roku wszystkich odcinków wałów rzecznych, które zostały zniszczone podczas wiosennej powodzi w Polsce.

Minister podkreślił, że szybka odbudowa wałów jest bardzo ważna. _ - Nie wiemy, jaka czeka nas sytuacja po roztopach wiosennych, a wiadomo, że budowa nowych wałów to kwestia nie tylko projektowania, ale także pozyskania gruntów, rozstrzygnięcia przetargów na wykonawcę i dopiero rozpoczęcia budowy _ - mówił.

Dodał, że biorąc pod uwagę, że od ostatniej powodzi upłynęło 6 tygodni, tempo odnowy wałów jest wystarczające.

bEhsujsn

W Sandomierzu o zabezpieczeniach przeciwpowodziowych dla okolic miasta i pobliskiego Tarnobrzega na Podkarpaciu dyskutowali przedstawiciele rządu, władz województw świętokrzyskiego i podkarpackiego, regionalnych zarządów melioracyjnych oraz samorządowcy.

Miller dodał, że budowa nowych, nowocześniejszych wałów to kwestia przyszłości - możliwe, że następnego roku. Podkreślił, że najlepszym sposobem sprawdzenia jakości odbudowanych do tej pory po powodzi zabezpieczeń był ostatni tydzień. _ - Niespodziewanie Wisła znowu wezbrała i tym razem musiała się uznać za pokonaną _ - mówił.

Minister tłumaczył, że przyczyny tego, że wały nie utrzymały wody podczas powodzi, były bardzo różne. - _ W niektórych miejscach woda przelała wał, w innych ze względu na niewłaściwe podłoże przebiła pod wałem lub wyrwała świeżo przygotowany wał, który nie zdążył nabrać wytrzymałości mechanicznej _ - mówił.

Zauważył, że największych problemów nie spowodowały wały wiślane, tylko jej dopływów na tzw. cofce. Jego zdaniem, należy właściwie obliczyć parametry tych zabezpieczeń. Dodał także, że przy wałach powinna funkcjonować właściwa infrastruktura, np. utwardzone drogi dojazdowe.

bEhsujst

ZOBACZ TAKŻE:

bEhsujsO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)