Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Nowy ambasador Polski już w Moskwie

0
Podziel się:

Wojciech Zajączkowski wręczył listy uwierzytelniające prezydentowi Miedwiediewowi.

Nowy ambasador Polski już w Moskwie
(thisisbossi/CC/Flickr)

Wojciech Zajączkowski wręczył na Kremlu listy uwierzytelniające prezydentowi Rosji Dmitrijowi Miedwiediewowi.

W uroczystości, która odbyła się w Sali Aleksandrowskiej Wielkiego Pałacu Kremlowskiego, uczestniczyli minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i doradca prezydenta ds. polityki zagranicznej Siergiej Prichodźko.

Odbierając listy uwierzytelniające od ambasadora RP prezydent Miedwiediew określił Polskę jako ważnego i bardzo perspektywicznego partnera Rosji. Wyraził nadzieję, że jego niedawna wizyta w Warszawie otworzyła nową stronicę w historii między obu państwami.

Gospodarz Kremla podkreślił, że _ mamy obowiązek nie tylko pamiętać o przeszłości, ale także patrzeć w przyszłość _. _ Jeśli te dwa składniki będą harmonijnie reprezentowane, to jestem przekonany, że rosyjsko-polska współpraca będzie się rozwijała we wszystkich sferach _ - powiedział Miedwiediew.

Wraz z ambasadorem RP listy uwierzytelniające Miedwiediewowi wręczyli także nowi szefowie misji dyplomatycznych dziewięciu innych państw, w tym Republiki Czeskiej, RPA, Ukrainy, Węgier i Włoch. Z każdym z nich prezydent FR odbył krótką rozmowę.

Ambasador Zajączkowski zastąpił Jerzego Bahra, który kierował ambasadą RP w Rosji od czerwca 2006 do września 2010 roku.

Zajączkowski urodził się 19 grudnia 1963 roku w Bydgoszczy. Ukończył studia na wydziale historycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego; w 1999 roku uzyskał doktorat z zakresu nauk politycznych w Polskiej Akademii Nauk.

W 1988 roku był redaktorem Ośrodka Dokumentacji i Studiów Społecznych; przez kolejne dwa lata związany był z pismem _ Res Publica _.

W 1991 roku rozpoczął pracę w Ośrodku Studiów Wschodnich; zajmował się sprawami rosyjskimi. Równolegle Zajączkowski współpracował z Ośrodkiem Studiów Międzynarodowych przy Senacie.

W latach 1993-1998 był dyrektorem programowym Forum Europy Środkowo-Wschodniej przy Fundacji im. Stefana Batorego. W latach 1997-1998 wchodził w skład pięcioosobowego zespołu międzynarodowego koordynującego pomoc dla białoruskich organizacji pozarządowych i politycznych.

Przez dwa lata (1998-2000) był radcą polskiej ambasady w Moskwie, a następnie, przez kolejne cztery lata, radcą ambasady RP w Kijowie.

W latach 2004-2007 pracował w MSZ - był zastępcą dyrektora departamentu Europy i dyrektorem departamentu polityki wschodniej.

W lutym 2008 roku został doradcą premiera Donalda Tuska, a we wrześniu 2008 roku - ambasadorem RP w Rumunii.

Włada pięcioma językami: angielskim, francuskim, rosyjskim, ukraińskim oraz rumuńskim.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t97424.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/miller;bardzo;liczy;na;zeznania;kontrolerow,218,0,767194.html) Miller bardzo liczy na zeznania kontrolerów Szef MSWiA ma nadzieję, że nowe informacje wpłyną na treść polskiego raportu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t86130.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/falszywy;alarm;bombowy;w;moskwie,71,0,766791.html) Fałszywy alarm bombowy w Moskwie Rosyjska milicja sprawdzała informację o bombach podłożonych na dworcach w Moskwie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t100813.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wspolpraca;z;rosja;ws;smolenska;trwa,185,0,759737.html) Współpraca z Rosją ws. Smoleńska trwa Uzgodnili to ze sobą szefowie resortów dyplomacji Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)