Notowania

Nowy rozkład jazdy pociągów - lepszy dla pasażerów?

Główni przewoźnicy nie będą ze sobą walczyć, ale wzajemnie się uzupełniać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eisenbahner/CC/Flickr)

Od północy obowiązuje nowy roczny rozkład jazdy Polskich Kolei Państwowych PLK - narodowego administratora infrastruktury kolejowej w Polsce. Rozkład jazdy zmieniło też PKP Intercity. Na 12 największych dworcach kolejowych spółka uruchomi dodatkowe punkty informacyjne dla podróżnych.

Zdaniem rzecznika PKP PLK Krzysztofa Łańcuckiego, pociągi przejadą w przyszłym roku więcej kilometrów niż w mijającym 2010. - _ Będzie to ponad 1,5 procent więcej, co oznacza, że pociągi przejadą po polskiej sieci kolejowej znacznie ponad 200 milionów kilometrów _ - powiedział Łańcucki.

Z podsumowania zamówień złożonych przez przewożników wynika, że jest jeszcze
możliwe zwiększenie liczby przewoźników.

- _ W tej chwili PLK mają 48 przewoźników, którzy złożyli zamówienia na trasy pociągów na rozkład jazy 2010/2011. To są zarówno przewoźnicy z grupy PKP jak i samorządowi oraz prywatni _ - mówi rzecznik PLK.

Wśród przewoźników, współpracujących z Polskimi Kolejami Państwowymi PLK jest spółka Przewozy Regionalne, ktorej właścicielem są marszałkowie województw. Spółka zalega wobec PKP PLK z zapłatą około 400 mln złotych za użytkowaną infrastrukturę. Mimo zaistniałych trudności ze spłatą długu, w opinii Michała Stilgera z biura prasowego Przewozów Regionalnych, oferta przygotowana przez spółkę nie jest gorsza od tej z poprzedniego rozkładu jazdy.

- _ Liczba pociągów pozostaje na zbliżonym poziomie. Nowością będą nowe relacje, także łączone, dzięki czemu podróżni będą mogli jeździć bez uciążliwych przesiadek. Rozkład zostanie dostosowany do rzeczywistych potrzeb. Więcej pociągów będzie w okresie wzmożonych przewozów czyli w okresie weekendu _ - informuje Michał Stilger.

Michał Stilger zapowiada, że do niektórych miast dotrą nowe pociągi.

POSŁUCHAJ MICHAŁA STILGERA:

Krzysztof Łańcucki uważa, że nowy rozkład jazdy PKP PLK będzie bardziej przyjazny dla podróżnych, ponieważ Urzędowi Komunikacji Kolejowej udało się doprowadzić do negocjacji między głównymi przewożnikami pasażerskimi. Uzgodnienia, które zapadły mają sprawić, że firmy nie będą ze sobą walczyły, ale wzajemnie się uzupełniały w swoich działaniach.

POSŁUCHAJ KRZYSZTOFA ŁAŃCUCKIEGO:

Polskie Koleje Państwowe PLK obiecują też, że podejmą starania dotyczące poprawienia punktualności kursowania pociągów.

Utrudnieniem w tej dziedzinie moga się okazać - podobnie jak w tym roku - zamierzone na szeroką skalę prace inwestycyjne i remontowe w obrębie infrastruktury kolejowej. Ich wartość ma wynieść ponad 3 miliardy złotych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t96164.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/400;awarii;pociagow;w;ciagu;jednego;dnia,97,0,733281.html) 400 awarii pociągów w ciągu jednego dnia Kolej ma stary tabor, który bardzo często się psuje. Dlatego pociągi są opóźnione.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t123868.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/opoznione;pociagi;60;minut;a;nawet;wiecej,148,0,727444.html) Opóźnione pociągi: 60 minut, a nawet więcej Największy problem jest ze śniegiem, który zasypuje rozjazdy i je blokuje
[ ( http://static1.money.pl/i/h/163/t96163.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejarze;zachwalaja;nowy;rozklad;jazdy,102,0,730214.html) Kolejarze zachwalają nowy rozkład jazdy Obowiązujący od 12 grudnia rozkład ma być znacznie wygodniejszy dla pasażerów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t85002.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tanie;bilety;kolejowe;sprawdz;promocje,187,0,731323.html) Tanie bilety kolejowe. Sprawdź promocje Dowolna liczba przejazdów w weekend może kosztować jedynie 30 zł.
Tagi: rozkład jazdy pociągów, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz