Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nycz: Kościół nie zmieni stanowiska wobec in vitro

0
Podziel się:

Nowo mianowany kardynał przypomniał, że są granice, których człowiek nie może przekraczać.

Nycz: Kościół nie zmieni stanowiska wobec in vitro
(PAP/Tomasz Gzell)

Kościół nigdy nie zmieni stanowiska w kwestii zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, stanowisko Kościoła w tej materii jest niezmienne od lat - powiedział na konferencji prasowej nowo mianowany kardynał Kazimierz Nycz.

Kardynał Nycz wyjaśnił, dlaczego biskupi przypomnieli o tym w poniedziałkowym liście do najwyższych władz. - _ Nie dlatego, że zacznie się debata w Sejmie nad projektami dotyczącymi in vitro, ale dlatego, że ci, którzy są za upowszechnieniem metody in vitro, zaciemniają ludziom, którzy ewentualnie decydują się na tę ustawę, zasłaniają wszelkie możliwe jej konsekwencje _ - powiedział.

Podkreślił, że Kościół jedynie przypomniał, że w tej kwestii _ są granice, których człowiek w sposób odpowiedzialny nie może przekraczać _. Hierarcha zaznaczył, że słowo _ eugenika _ w zastosowaniu do metody in vitro w liście biskupów zostało użyte w sposób świadomy. Jego zdaniem, przez tę metodę _ dokonuje się to, co się dokonywało w eugenice - zwyczajną selekcję narodu _.

Nycz nie chciał komentować wypowiedzi abp. Henryka Hosera, przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, który w sobotnim wywiadzie powiedział, że posłowie, którzy świadomie poprą ustawy dopuszczające metodę in vitro, mrożenie i selekcję zarodków, _ automatycznie będą poza wspólnotą Kościoła _.

Arcybiskup Nycz podkreślił, że katolicy działający w polityce, a stanowiący prawo, muszą zachowywać się zgodnie z dobrze uformowanym sumieniem. Przypomniał stanowisko Kościoła, sformułowane przez Jana Pawła II w encyklice _ Evangelium vitae _ w odniesieniu do ustaw antyaborcyjnych - że _ polityk, którego postawa w sprawie obrony życia jest klarowna i jasna, jeżeli zrobił wszystko, co mógł zrobić dla ochrony życia w sposób optymalny, zgodny z nauką Kościoła a w danym momencie nie da się więcej osiągnąć, może wtedy głosować na ustawę niedoskonałą, ale posuwającą ochronę życia do przodu _. Arcybiskup Nycz dodał, że tę zasadę sformułowaną przez Jana Pawła II można odnieść również do kwestii in vitro.

W poniedziałek przewodniczący KEP abp Józef Michalik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych abp Henryk Hoser i przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP bp Kazimierz Górny skierowali list do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, premiera oraz przewodniczących klubów parlamentarnych i sejmowych komisji - zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny.

Hierarchowie napisali, że _ dla urodzenia jednego dziecka dochodzi w każdym przypadku do śmierci, na różnych etapach procedury medycznej, wielu istnień ludzkich _. Podkreślają, że metoda in vitro to _ młodsza siostra eugeniki - rzekomo procedury medycznej - o najgorszych skojarzeniach _. W ocenie autorów listu, _ nieobliczalne _ są skutki społeczne, jakie może wywołać rozpowszechnienie metody zapłodnienia in vitro. Autorzy listu przestrzegają też _ przed uchwaleniem ustaw dopuszczających rozwiązania prawne, które nie są do pogodzenia zarówno z obiektywnymi racjami naukowymi o początku biologicznego życia człowieka, jak też z jednoznacznymi wskazaniami moralnymi _.

Sejm ma zająć się projektami ustaw dotyczącymi in vitro w piątek.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;in;vitro;nie;moze;byc;tylko;dla;zamoznych,86,0,695894.html) Tusk: In vitro nie może być tylko dla zamożnych Premier Donald Tusk zapowiada poparcie dla projektu Kidawy-Błońskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/70/t20294.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/arcybiskup;grozi;ekskomunika,158,0,694430.html) Arcybiskup grozi ekskomuniką Piecha: Nie możemy zostawiać poglądów poza Sejmem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t85479.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wiezienie;za;in;vitro;poslowie;rozpatrza;projekt,162,0,616610.html) Więzienie za in vitro? Posłowie rozpatrzą projekt Takie kary przewiduje projekt posłów Polski Plus, PiS i PSL.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)