Notowania

wyciek ropy
02.05.2010 07:32

Obama: BP musi płacić za neutralizację wycieku ropy

Prezydent wybiera się w zagrożony rejon Zatoki Meksykańskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Zła pogoda utrudnia walkę ze skutkami wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej. Skala katastrofy ekologicznej może być większa niż przypuszczano. Dziś w rejon zatoki udaje się prezydent Barack Obama.

Wysokie fale i silny południowy wiatr zatrzymały w portach statki, które miały zbierać ropę z powierzchni wody i rozkładać wzdłuż brzegów pompowane pływające zapory.

Tymczasem plama ropy powiększa się bardzo szybko i obecnie ma już powierzchnię 10 tysięcy kilometrów kwadratowych.

Według niektórych ekspertów, rządowe szacunki, że z podwodnego odwiertu wycieka 750 tysięcy litrów ropy dziennie, mogą być kilkakrotnie zaniżone.

Biały Dom ogłosił, że jutro rano prezydent Barack Obama odwiedzi wybrzeże Zatoki Meksykańskiej. Żadnych innych szczegółów na temat wizyty nie podano.

Amerykańskie media ujawniły tymczasem wewnętrzny raport BP z 2009 roku, w którym brytyjski koncern bagatelizował zagrożenie związane z wydobywaniem ropy z dna oceanu. W raporcie czytamy, że wyciek, który mógłby zagrozić plażom, rybom i ssakom jest fot: PAP/EPA/Sean Gardner/Greenpeace_ _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/plama;ropy;u;wybrzezy;luizjany,galeria,3655,0.html)praktycznie niemożliwy.

Po katastrofie na platformie wiertniczej Barack Obama oświadczył, że BP będzie musiało pokryć wszystkie koszty walki z plamą ropy.

W USA coraz częstsze są jednak głosy krytyki władz federalnych, które dopiero tydzień po zatonięciu platformy Deepwater Horizon ogłosiły stan poważnego zagrożenia.

*WIĘCEJ O KATASTROFIE NA PLATFORMIE WIERTNICZEJ BP: *

* [ Do zatoki wycieka prawie milion litrów ropy dziennie ]( http://news.money.pl/artykul/usa;do;zatoki;wycieka;prawie;milion;litrow;ropy;dziennie,123,0,616059.html )
* [ Floryda ogłasza stan wyjątkowy z powodu wycieku ropy ]( http://news.money.pl/artykul/floryda;oglasza;stan;wyjatkowy;z;powodu;wycieku;ropy,233,0,615913.html )
* [ USA: Plamy ropy nie da się podpalić ]( http://news.money.pl/artykul/usa;plamy;ropy;nie;da;sie;podpalic,198,0,615878.html )
* **[ **Katastrofa w Zatoce Meksykańskiej. ZOBACZ ZDJĘCIA ** ]( http://galerie.money.pl/plama;ropy;u;wybrzezy;luizjany,galeria,3655,0.html )**
Tagi: wyciek ropy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz