Notowania

obama
03.11.2009 06:55

Obama po roku: Bez sukcesów w polityce zagranicznej

Afganistan, Bliski Wschód i Iran to wciąż porażki USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Najpoważniejsze konflikty: w Afganistanie i na Bliskim Wschodzie i w związku z programem nuklearnym Iranu pozostają nie rozwiązane. **

Komentatorzy zauważają, że Obama wprowadził nową atmosferę dialogu i współpracy do polityki zagranicznej, której brakowało w okresie prezydentury George'a W.Busha, oskarżanego o nieliczenie się nawet z sojusznikami USA.

_ W dziesięć miesięcy po objęciu władzy przez Obamę stosunki transatlantyckie znowu pełne są znaków zapytania. Europa i Stany Zjednoczone przynajmniej częściowo nie zgadzają się w sprawie Afganistanu, Bliskiego Wschodu, Iranu i zmiany klimatu _ - pisze _ New York Times _.

_ Washington Post _ pisze, że w swej polityce zagranicznej Obama przejawia sposób myślenia, który wyniósł z okresu, kiedy był działaczem społecznym w Chicago, pomagającym biednym Afroamerykanom organizować się dla obrony swoich wspólnych interesów.

_ Podejście prezydenta Obamy do świata jako wspólnoty narodów, które w swoich poglądach i interesach są raczej do siebie podobne niż różniące się między sobą, podniosło prestiż Ameryki za granicą i przyniosło mu Pokojową Nagrodę Nobla. Jeżeli jednak idzie o najważniejsze wyzwania polityki zagranicznej, Obamie wciąż nie udaje się przełożyć swej popularności na wpływ Ameryki na świecie, i to nawet wobec sojuszników, którzy świętują jego zerwanie z naciskiem administracji Busha na siłę wojskową, jednostronne działania USA i osobistą zażyłość między przywódcami _ - pisze waszyngtoński dziennik.

Inne kraje, zarówno nieprzyjaciele, jak i sojusznicy USA - argumentuje w tej gazecie Scott Wilson - są głuche na apele amerykańskiego prezydenta odwołujące się do wspólnych interesów. Interesy te - podkreśla autor - są rozbieżne i podniosła retoryka tu nie pomoże.

Stąd m.in. odmowa krajów zachodnioeuropejskich przysłania do Afganistanu większej liczby wojsk i dlatego próby dyplomacji z Iranem nie przynoszą efektów.

Tagi: obama, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz