Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obie Koree uzgodniły, że dojdzie do spotkania na szczeblu ministrów

0
Podziel się:

Delegacje obu państw zapoznały się nawzajem ze swymi propozycjami, dotyczącymi kwestii protokolarnych, porządku obrad i składu delegacji na spotkanie w Seulu.

Obie Koree uzgodniły, że dojdzie do spotkania na szczeblu ministrów
(AP/Kyodo/Fotolink/East News)

Na pierwszych od ponad dwóch lat rozmowach roboczych przedstawicieli obu państw koreańskich ustalono dziś, że 12 czerwca w Seulu dojdzie do spotkania na szczeblu ministerialnym - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap.

_ Strony wykazały zrozumienie konieczności przeprowadzenia spotkania na szczeblu ministerialnym _ - powiedział po porannej sesji rozmów przedstawiciel Korei Południowej Kim Hion Sok. Podkreślił, że rozmowy przebiegały gładko, bez sporów.

Rozmowy toczyły się w miejscowości Panmundżom, położonej w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu państw koreańskich, stanowiącej nieformalną granicę między nimi. 27 lipca 1953 r. podpisano tu porozumienie rozejmowe kończące wojnę koreańską w latach 1950-53.

Według południowokoreańskich źródeł, delegacje obu państw zapoznały się nawzajem ze swymi propozycjami, dotyczącymi kwestii protokolarnych, porządku obrad i składu delegacji na spotkanie w Seulu. Tym samym, jak podały seulskie media, zatwierdzono plan przeprowadzenia pierwszych od sześciu lat międzykoreańskich rozmów na szczeblu ministrów. Poprzednie spotkanie odbyło się w czerwcu 2007 roku.

Agencja Associated Press zauważa, że żywe zainteresowanie mediów technicznymi w istocie rozmowami wskazuje na to, jak złe są obecnie stosunki miedzy obu państwami koreańskimi i że jakikolwiek dialog będzie i tak poprawą wobec tego, co działo się w ostatnich miesiącach.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło w następstwie przeprowadzonego w lutym trzeciego północnokoreańskiego testu nuklearnego, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu. W odpowiedzi Korea Północna ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani żadnych innych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroziła także dokonaniem rakietowego uderzenia nuklearnego na USA.

Pjongjang zamknął też park przemysłowy Kaesong. Ten kompleks, otwarty pod koniec 2004 roku, był jednym z najistotniejszych przejawów odprężenia między obu państwami koreańskimi. Pracowało w nim ok. 53 tys. północnokoreańskich robotników i - przy pełnej obsadzie - 800 Koreańczyków z Południa.

Czytaj więcej w Money.pl
Korea Północna wystrzeliła trzy pociski Według południowokoreańskiego resortu obrony dwa pociski zostały wystrzelone rano, a trzeci po południu.
Na półwyspie koreańskim ważny gest stron Ministerstwo ds. zjednoczenia narodowego w Seulu podało, że władze w Pjongjangu przystały na wcześniejszą propozycję Korei Południowej.
Jest przełom w wojnie domowej w Syrii Opozycyjna Syryjska Koalicja Narodowa zapowiedziała dziś w Stambule, że weźmie udział w genewskiej konferencji pokojowej tylko pod warunkiem, iż określony zostanie nieprzekraczalny termin wprowadzenia gwarantowanego przez społeczność międzynarodową rozwiązania, którego podstawą będzie odejście prezydenta Asada.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)