Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obrońcy krzyża skrzykują się. Będzie stutysięczny marsz?

0
Podziel się:

Wielotysięczną manifestację zwołują na 10 kwietnia przed Pałacem Prezydenckim. Zażądamy dymisji Tuska i Komorowskiego.

Obrońcy krzyża skrzykują się. Będzie stutysięczny marsz?
(PAP/Paweł Kula)

Aktualizacja: 17:39

Stutysięczną manifestację w rocznicę katastrofy smoleńskiej zwołują tak zwani obrońcy krzyża. Zapowiadają, że 10 kwietnia zbiorą się przed Pałacem Prezydenckim. Wciąż nie wiadomo jak przebiegną oficjalne uroczystości rocznicowe.

Mimo, że do rocznicy pozostały dwa miesiące, nadal nie wiadomo jak będą wyglądały oficjalne obchody.

Raczej nie ma szans na to, że prezydent, premier i członkowie wszystkich ugrupowań politycznych staną tego dnia obok siebie.

Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS, Mariusz Błaszczak, zapowiada, że stawią się na Krakowskim Przedmieściu. _ - Złożymy kwiaty i weźmiemy udział w mszy. Niestety intencje prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie obchodów nie są jasne _ - powiedział Błaszczak.

Obrońcy krzyża zapowiedzieli, że 10 kwietnia będą się domagać dymisji rządu i prezydenta.

Co ze spotkaniem Komorowskiego z Miedwiediewem?

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew nie podjął jeszcze decyzji, czy weźmie udział w uroczystościach pierwszej rocznicy tragedii prezydenkiego samolotu pod Smoleńskiem.

Takie informacje przekazał dziennikarzom ambasador Rosji w Warszawie.

Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew omawiali już plan wspólnego uczestnictwa w uroczystościach pierwszej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem podczas grudniowej wizyty w Polsce prezydenta Rosji.

Warszawa nie chce angażować się w organizację obchodów

Warszawa włączy się w przygotowanie uroczystości związanych z pierwszą rocznicą katastrofy smoleńskiej, ale ich organizatorem będzie kancelaria prezydenta, a nie miasto - poinformował stołeczny ratusz.Jarosław Jóźwiak - wiceszef gabinetu prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz - powiedział podczas sesji rady miasta, że w związku z tym, iż w stolicy będzie odbywać się większość uroczystości państwowych, urząd miasta nie planuje organizacji _ kontruroczystości _. Jak dodał, kancelaria prezydenta od dłuższego czasu uzgadnia szczegóły dotyczące kwietniowych obchodów z rodzinami ofiar katastrofy.

Zdaniem radnych PiS, taki udział miasta w uroczystościach jest niewystarczający. Jak ocenił radny Andrzej Melak - brat Stefana Melaka, który zginął w katastrofie, miasto w tej sprawie _ umywa ręce _.

_ - Cały czas nie ma też nawet wzmianki o tym, że należy postawić pomnik w Warszawie. Wstyd i hańba, że w centrum Warszawy nie ma miejsca na upamiętnienie naszych bliskich _ - powiedział. Podkreślił, że katastrofa smoleńska została już upamiętniona w innych miasta, m.in. w Gdańsku i Białymstoku, a także poza granicami Polski, m.in. na Węgrzech.

Jóźwiak przypomniał jednak, że w Warszawie powstał pomnik upamiętniający katastrofę - na cmentarzu na Powązkach, gdzie pochowana jest część ofiar.

Z kolei zdaniem radnego PiS Adama Kwiatkowskiego miasto powinno zorganizować oddzielne uroczystości, bo w katastrofie Smoleńskiej zginęli trzej honorowi obywatele Warszawy - prezydent Lech Kaczyński, prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz prezes Światowego Związku Żołnierzy AK płk Czesław Cywiński.

Jóźwiak zapewnił jednak, że Warszawa pamięta o swoich honorowych obywatelach i w rocznice ich śmierci wysyła delegacje, które składają wieńce na ich grobach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t130037.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosjanie;nie;chca;oddac;wraku;tupolewa,63,0,769343.html) Rosjanie nie chcą oddać wraku Tupolewa Polscy prokuratorzy chcą wziąć udział w rosyjskich ekspertyzach szczątków maszyny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t87237.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;oburzony;postawa;ministrow,254,0,769278.html) PiS oburzony postawą ministrów Bogdan Klich, szef MON oraz kilku innych ministrów i nie przyjdzie na komisję ws. katastrofy TU-154M.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t131443.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;przed;palacem;jaroslaw;jaroslaw,129,0,769153.html) PiS przed Pałacem. _ Jarosław, Jarosław! _ Politycy Prawa i Sprawiedliwości uczcili kolejną rocznicę katastrofy smoleńskiej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)