Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ONZ odrzuca propozycję Putina w sprawie Rosjan na Wzgórzach Golan

0
Podziel się:

Misja pokojowa ONZ na Wzgórzach Golan przyznała, że wycofanie się z niej austriackich żołnierzy obniży zdolność operacyjną misji

ONZ odrzuca propozycję Putina w sprawie Rosjan na Wzgórzach Golan
(AP/FOTOLINK/East News)

ONZ nie może przyjąć propozycji prezydenta Rosji Władimira Putina, który powiedział, że jego kraj jest gotowy wysłać na Wzgórza Golan swoich żołnierzy, by zastąpili kontyngent austriacki wycofywany ze względów bezpieczeństwa z sił ONZ w tym regionie.

_ - Porozumienie między Syrią a Izraelem nie pozwala stałym członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ na uczestniczenie w siłach UNDOF (misji ONZ na Wzgórzach Golan) - wyjaśnił rzecznik ONZ Martin Nesirky . _

_ _

Dodał, że po decyzji władz w Wiedniu o wycofaniu kontyngentu z tej misji, trwają poszukiwania kraju, który zdecydowałby się wysłać na Wzgórza Golan swoich żołnierzy; Nesirky nie wymienił jednak żadnego państwa, które zgłosiło gotowość przystąpienia do UNDOF.

Rada Bezpieczeństwa ONZ ma rozpocząć konsultacje w tej sprawie w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego.

_ _

Wcześniej w piątek Putin powiedział_ : Mając na uwadze złożoną sytuację, jaka powstaje obecnie na Wzgórzach Golan, moglibyśmy zastąpić odchodzący z tego regionu kontyngent austriacki _. Zaznaczył, że może się to stać jedynie wówczas, gdy regionalne mocarstwa będą tym zainteresowane i jeśli sekretarz generalny ONZ poprosi o to Moskwę.

Putin, który wypowiadał się na spotkaniu z wojskowymi, przypomniał, że niedawno spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem, który prosił, by Rosja zwiększyła swój udział w oenzetowskich misjach pokojowych.

Austria, która w 1000-osobowej misji ONZ na Wzgórzach Golan ma ok. 380 ludzi, poinformowała w czwartek, że wobec niepokojów w tym regionie nie będzie uczestniczyć dalej w misji. Władze w Wiedniu podjęły decyzję, gdy doszło do nasilenia się walk między syryjską armią a rebeliantami. Siły reżimu Baszara el-Asada odzyskały w czwartek kontrolę nad przejściem granicznym Al-Kunajtira na Wzgórzach Golan, które wcześniej na krótko wpadło w ręce rebeliantów.

Misja pokojowa ONZ na Wzgórzach Golan przyznała w czwartek, że wycofanie się z niej austriackich żołnierzy obniży zdolność operacyjną misji, która patroluje strefę buforową w tym regionie. Żal z racji wycofania się Austrii wyraził też Izrael.

Izrael zdobył należące do Syrii Wzgórza Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku. Wojska syryjskie nie mają wstępu do utworzonej na mocy zawieszenia broni z 1973 roku strefy buforowej, którą patrolują siły pokojowe ONZ. Strefa w założeniach ma być wolna od wszelkich formacji zbrojnych, ale w ostatnich miesiącach dochodzi tam do walk między siłami reżimu Asada a rebeliantami.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja atakuje USA. Chodzi o wojnę domową W zamachu bombowym z użyciem samochodu pułapki zginęły w stolicy tego kraju minimum 53 osoby.
USA, Rosja i ONZ będą mówić jednym głosem? Spotkanie ma na celu omówienie politycznych przemian w kraju.
Eskalacja przemocy. Nadzwyczajne kroki ONZ Powodem zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa jest rosnące napięcie w Strefie Gazy po ponad 20 atakach z powietrza izraelskiej armii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)