Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opozycja syryjska musi się zjednoczyć?

0
Podziel się:

Grupy syryjskiej opozycji odrzucają plan wynegocjowany przez ONZ nazywając go stratą czasu. Apelują o nienegocjowanie z Asadem czy członkami jego zbrodniczego reżimu.

Opozycja syryjska musi się zjednoczyć?
(James Buck/CC/Flickr)

Szef Ligi Arabskiej zaapelował dziś w Kairze do podzielonej syryjskiej opozycji, by się zjednoczyła, i powiedział, że wspierany przez ONZ plan utworzenia rządu przejściowego w Syrii nie spełnia arabskich oczekiwań.

Sekretarz generalny Ligi Arabskiej Nabil el-Arabi apelował do niemal 250 członków opozycji syryjskiej zgromadzonych w stolicy Egiptu. Liga Arabska, jak pisze agencja Associated Press, po raz pierwszy gościła u siebie przeciwników reżimu Baszara el-Asada.

_ - Przed konferencją syryjskiej opozycji jest okazja, którą trzeba wykorzystać; powiedziałem i powtarzam: tej okazji nie wolno zmarnować pod żadnym pozorem _ - powiedział el-Arabi dodając, że _ ofiary, jakie poniósł naród syryjski, mają większe znacznie niż jakiekolwiek nieznaczne różnice czy spory frakcyjne _.

Podkreślił, że plan zaakceptowany w sobotę na konferencji międzynarodowej w Genewie pozostawił - z powodu nalegań Rosji - możliwość udziału w przejściowych władzach prezydenta Baszara el-Asada.

El-Arabi, który w przeszłości spotykał się prywatnie z przedstawicielami syryjskiej opozycji w siedzibie Ligi Arabskiej, powiedział, że porozumienie nie spełnia oczekiwań, bo nie konkretyzuje ram czasowych _ jasnej transformacji _, o co zabiegała Liga.

Grupa, w skład której weszło pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także m.in. przedstawiciele ONZ, Ligi Arabskiej i Turcja, uzgodniła zasady transformacji politycznej w Syrii. Porozumienie przewiduje powołanie rządu przejściowego, który _ będzie mógł uwzględniać członków obecnego rządu i opozycji, a także inne grupy, i będzie musiał być utworzony na bazie wzajemnego porozumienia _.

Członkowie grupy działania, która obradowała w sobotę w Genewie, są podzieleni w interpretacji ustalonego planu. Stany Zjednoczone stoją na stanowisku, że toruje on drogę do epoki _ postasadowskiej _, podczas gdy Rosja i Chiny utrzymują, że to do samych Syryjczyków należy wybór własnej przyszłości.

Grupy syryjskiej opozycji odrzucają plan wynegocjowany przez ONZ nazywając go stratą czasu. Apelują o nienegocjowanie z Asadem czy członkami jego _ zbrodniczego _ reżimu.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka od wybuchu rebelii przeciwko autokratycznym rządom prezydenta Asada w połowie marca 2011 roku, w Syrii zabito około 16,5 tys. osób. Według tego źródła, mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii, wśród ofiar jest ok. 11,5 tys. cywilów.

Czytaj więcej w Money.pl
Napadli na kondukt pogrzebowy. 41 ofiar Moment eksplozji zarejestrowano na nagraniu wideo; poprzednio twierdzono, że był to wybuch wystrzelonego przez wojsko pocisku moździerzowego.
Chcą rządu tymczasowego. Po jego dymisji Plan zakłada jednak, że w rządzie nie znajdą się osoby kontrowersyjne, co oznaczałoby dymisję prezydenta Baszara al-Assada.
Zaatakowali kondukt pogrzebowy. 30 ofiar Ponad 30 osób poniosło w sobotę śmierć po tym jak pocisk moździerzowy wystrzelony przez wojska rządowe trafił w kondukt pogrzebowy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)